Microsoft flet për një sistem operativ “modern”

29.05.2019 22:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft flet për një sistem operativ “modern”

Microsoft hodhi hapin e radhës drejt një sistemi operativ të ri ku një ekzekutiv i kompanisë foli në aktivitetin Computex në Tajvan për ambiciet e kompanisë me sistemet operative.

Ndërsa eventi ka qenë një moment i duhur për të zbuluar sistemin operativ shumë të spekuluar Windows Lite, Microsoft bëri tjetër gjë nga ajo që prisnim, foli për të ardhmen e Windows.

Sipas Nick Parker, zëvendës presidenti i shitjeve të pajisjeve dhe shërbimeve konsumatore, sistemi i ardhshëm operativ do të ketë funksione të avancuara që ofrojnë përditësime të shpejta, siguri të lartë, performancë të qëndrueshme dhe konektivitet të vazhdueshëm.

Ai tha se ky është “sistemi operativ modern” i cili ndërtohet mbi teknologji si shërbimet cloud dhe eksperiencat e ndërlidhura, inteligjencën artificiale dhe metoda inputi si lapsa, zë, me prekje e madje edhe me shikim.

Disa eksperienca të tjera do të jetë përdorimi i telefonit nga kompjuterit apo ndërveprimi me aplikacionet e telefonit me maus dhe tastierë duke përdorur ose Wi-Fi ose LTE.

Ndërsa disa prej këtyre veçorive janë diskutuar dhe integruar, Microsoft padyshim ka planifikuar diçka ndryshe për sistemin operativ. Zyrtarisht kompania tha se ka nisur testimet e një versioni të Windows 10-ës që nuk debuton deri më 2020. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve