Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit për tu larguar nga Windows 7

12.03.2019 21:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit për tu larguar nga Windows 7

Microsoft ka planifikuar që të dërgojë njoftime tek përdoruesit e Windows 7 për ti paralajmëruar rreth fundit të mbështetjes së sistemit operativ.

Gjigandi i softuerit nuk do të mbështesë më Windows 7 duke filluar nga 14 Janari i vitit të ardhshëm dhe për këtë do të paralajmërojë përdoruesit nga muaji i ardhshëm.

Jo vetëm Windows 7 por edhe Office 2010 nuk do të marrë më përditësime sigurie dhe kompania dëshiron që konsumatorët të kalojnë në një kompjuter Windows 10 ose Office 365.

Njoftimi nuk do të citojë specifikisht kalimin në Windows 10 por do të kujtojë përfundimin e mbështetjes së Windows 7 së bashku me një link tek sistemi operativ ku inkurajon konsumatorët të kalojnë në një kompjuter ose sistem operativ modern.

Microsoft ka mësuar nga gabimet e së kaluarës me njoftimet dhe ka vendosur që ti lejojë përdoruesit e Windows 7 ta injorojnë plotësisht. Paralajmërimet do të mbarojnë kur mbështetja për Windows 7 të përfundojë në Janar.

Këtë vit Windows 10 kaloi me sukses Windows 7 në pjesë tregu. Sistemi operativ i Microsoft tashmë është i instaluar në 800 milion pajisje.

Gradualisht po i afrohet objektivit të 1 miliardë pajisjeve dhe fundi i ciklit të Windows 7-ës do ta ndihmojë në këtë mision më herët sesa pritej. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit për tu larguar nga Windows 7

Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit për tu larguar nga Windows 7

Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Mozilla lançon shërbimin e enkriptuar të dërgimit të skedarëve

Mozilla lançon shërbimin e enkriptuar të dërgimit të skedarëve

Zhduket papritmas nën tabanin e detit, peshku del sërish me po aq shpejtësi (Video)

Zhduket papritmas nën tabanin e detit, peshku del sërish me po aq shpejtësi (Video)

Kompjuterët Kuantikë do të ndryshojnë mënyrën sesi bota përdor energjinë

Kompjuterët Kuantikë do të ndryshojnë mënyrën sesi bota përdor energjinë

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme