Microsoft bëhet për herë të parë kompani 1 trilion dollarëshe

25.04.2019 23:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft bëhet për herë të parë kompani 1 trilion dollarëshe

Ditën e Mërkure vlera e gjigandit të Windows, Microsoft, arriti në 1 miliardë dollarë për herë të parë dhe në zemër të këtij suksesi qëndron padyshim biznesi i shërbimeve cloud.

Kompania me seli në Uashington theu pritshmëritë e Wall Street për fitimin dhe të ardhurat e tre mujorit të parë. Aksionet e kompanisë u vlerësuan me 130 dollarë duke i dhënë avantazh përballë Apple e cila vlerësohet me 980 miliardë dollarë.

Që nga fillimi i 2019-ës aksionet e Microsoft janë rritur me 23%. Nën lidershipin e Satya Nadella kompania është larguar nga sistemi operativ Windows në drejtim të shërbimeve bazuar në cloud.

Produkti cloud Azure i Microsoft konkurron me liderin Amazon Web Services duke u garantuar bizneseve fuqi kompjuterike. Të ardhurat totale të kompanisë ishin 30.57 miliardë dollarë duke tejkaluar prishtmëritë e analistëve ore 29.84 miliardë dollarë.

Fitimi i Microsoft ishte 8.81 miliardë dollarë nga 7.42 miliardë dollarë që ishte vitin e kaluar. Shërbimet Azure gjeneruan 9.65 miliardë dollarë ndërsa shërbimet e produktivitetit dhe biznesit ku përfshihen Office dhe Linkedin kishin 10.2 miliardë dollarë të ardhura.

Gjithashtu biznesi i licencimit të Windows u rrit me 9% krahasuar me një vit më parë. Megjithatë kompania ka edhe pika të dobëta dhe ato janë biznesi i lojërave ku përfshihet Xbox u rrit me 5%, ose 3% më pak sesa një vit më parë.

Shitjet e harduerit u rritën jo më shumë se 21% krahasuar me 39% një vit më parë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)