Microsoft bashkëpunon me Signal për enkriptimin e Skype

13.01.2018 05:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft bashkëpunon me Signal për enkriptimin e Skype

Aplikacioni i komunikimit të enkriptuar Signal tha se ka nisur një bashkëpunim me Microsoft për të enkriptuar mesazhet e shërbimit të komunikimit Skype.

Microsoft është kompania e fundit në mesin e gjigandëve pas Alphabet dhe Facebook që enkripton platformat e komunikimit.

Aktualisht shërbimi i enkriptuar do të jetë i disponueshëm për insajderat. Duke përdorur protokollin e Signal të quajtur Open Whisper System, Skype do të ofrojë biseda private me enkriptim fundor.

Open Whisper System është shndërruar në një standard për komunikimet e enkriptuara.

Përdoruesit mund të nisin një bisedë të enkriptuar duke përzgjedhur “New Private Conversation” në versionin eksperimental.

Gjatë një bisede private do të merrni një konfirmim që vë në dijeni kur biseda është mbyllur.

WhatsApp është një tjetër kompani e cila ka punuar me Open Whisper
System për të zhvilluar enkriptimin vetjak fundor në 2016-ën. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Barella objektivi i Romës për mesfushën

Barella objektivi i Romës për mesfushën

Toronto të pandalshëm, triumfojnë ndaj LA Lakers

Toronto të pandalshëm, triumfojnë ndaj LA Lakers

Emery: Jam shumë i lumtur me Xhakën, ai është lojtar shumë i mirë

Emery: Jam shumë i lumtur me Xhakën, ai është lojtar shumë i mirë

Chelsea 3-1 Crystal Palace, notat e lojtarëve

Chelsea 3-1 Crystal Palace, notat e lojtarëve

Cormier thërret Lesnarin pas fitores ndaj Lewisit, dëshiron të bëhet kampion edhe i WWE-së

Cormier thërret Lesnarin pas fitores ndaj Lewisit, dëshiron të bëhet kampion edhe i WWE-së

Romagnoli edhe një herë hero i Milanit – këtë herë ndaj Udineses, tani gati për derbin ndaj Juves

Romagnoli edhe një herë hero i Milanit – këtë herë ndaj Udineses, tani gati për derbin ndaj Juves

Udinese 0-1 Milan: Notat e lojtarëve, ylli Romagnoli

Udinese 0-1 Milan: Notat e lojtarëve, ylli Romagnoli

Romagnoli: Shpresojmë të vazhdojmë me këtë ritëm

Romagnoli: Shpresojmë të vazhdojmë me këtë ritëm

Reagimi i gorillave kur e kuptojnë se në kafazin e tyre ndodhej kamera (Video)

Reagimi i gorillave kur e kuptojnë se në kafazin e tyre ndodhej kamera (Video)

Notoi mbi 3,200 kilometra për 157 ditë, i pari notoi përreth Britanisë së Madhe (Video)

Notoi mbi 3,200 kilometra për 157 ditë, i pari notoi përreth Britanisë së Madhe (Video)

Me shumë mundësi Higuain do të luajë kundër Juventusit

Me shumë mundësi Higuain do të luajë kundër Juventusit

“Israel Adesanya është e ardhmja”, Dana White ngrit në qiell 29-vjeçarin që refuzon të krahasohet me emrat e mëdhenj të UFC-së

“Israel Adesanya është e ardhmja”, Dana White ngrit në qiell 29-vjeçarin që refuzon të krahasohet me emrat e mëdhenj të UFC-së

Pantallonat ngjyrë lëkure krijuan iluzion optik provokativ (Foto)

Pantallonat ngjyrë lëkure krijuan iluzion optik provokativ (Foto)

Ky telefon ka dy ekrane dhe kushton 460 dollarë

Ky telefon ka dy ekrane dhe kushton 460 dollarë

Dana White futet në mes Jon Jonesit dhe Gustafssonit që përplasja e tyre fizike mos të eskalonte më shumë

Dana White futet në mes Jon Jonesit dhe Gustafssonit që përplasja e tyre fizike mos të eskalonte më shumë

iPhone i parë me 5G vetëm në 2020-ën

iPhone i parë me 5G vetëm në 2020-ën