Meta dekoron ekipet që ndihmuan pas tërmetit tragjik: Ju jemi përgjithmonë mirënjohës

04.12.2019 12:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meta dekoron ekipet që ndihmuan pas tërmetit tragjik: Ju jemi përgjithmonë mirënjohës

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka qëndruar sot në Kosovë, me ç’rast ka ndarë dekorata për të gjithë ata që ndihmuan në situatën e krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri.

Në një ceremoni të mbajtur ne kryeqytet ai dekoroi FSK-në me Dekoratën e Artë të Shqiponjës, Policisë së Kosovës i ndau titullin e Kalorësit të Skënderbeut, ekipeve të minierave të Artanës dhe Trepçës, ekipit të zjarrfikësve të KEK-ut, ekipit të zjarrfikësve të Suharekës dhe njësitit K9 të FSK-së iu ndau titullin për Merita të Veçanta Civile.

Me këtë rast Meta falënderoi të gjitha ekipet për të cilat tha se treguan një profesionalizëm të larte dhe se e ndihmuan popullin shqiptar në momentet më të vështira.

“Do të dëshironim shumë që ta kishim festuar 28 nëntorin me gjithë madhështinë që e meriton kjo ditë. Do të donim ta festonim si gjithmonë së bashku. Megjithatë erdhi ky 28 nëntor që sapo e lamë pas dhe na gjeti të përbashkuar si kurrë më parë, kudo ku ishim, për t’u përballur me pasojat katastrofike të tërmetit të 26 nëntorit”.

“Shqipëria nuk mbeti e vetme. Shumë vende mike dhe partnerë bënë më të mirën e mundur për të na u gjetur pranë sa më shpejt që ishte e mundur. Por, Kosova ishte e para që u ndodh atje në luftën për të shpëtuar jetën e çdo shqiptari nën rrënoja. Populli shqiptar do të jetë përgjithmonë mirënjohës”.

Presidenti i Shqipërisë gjithashtu falënderoi popullin e Kosovës për ndihmën që treguan pas tragjedisë të 26 nëntorin, për të cilët tha se treguan që e kanë zemrën e madhe.

Në frymën e thellimit të bashkëpunimit në mes të Kosovës dhe Shqipërisë, kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, i ndau Medaljen e Skënderbeut presidentit të Shqipërisë Ilir Meta.

Haradinaj gjithashtu falënderoi të gjithë që i dolën në ndihmë Shqipërisë, përderisa tha se ekipet me profesionalizëm kryen misionin e tyre të shenjtë.

“Duke qenë solidare me viktimat e tërmetit u mobilizua si kurrë me parë shpirti i një kombi. Tani nis beteja jonë e vërtet për të pastrehët dhe të gjithë ata që pësuan nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Jemi unik si kurrë më parë t’u dalim në ndihmë të gjithë atyre njerëzve”.

“Kemi reaguar si shtet me të gjitha resurset humane, teknologjike dhe financiare qysh në mëngjesin e 26 nëntorit. Dua t’i falënderoj nga zemra të gjithë dhe mund t’ju them “bravo ju qoftë””.

Komandanti i Përgjithshëm i FSK-së, gjenerali Rrahman Rama, tha se është nder dhe kënaqësi t’i pranojnë dekoratat dhe po ato jane nder dhe privilegj per të gjithë Kosovën.

“Ne nuk kemi bërë asgjë më shumë se sa që e kemi kryer punën dhe detyrën tonë, nuk kemi bërë asgjë më shumë se sa bën vëllau për vëlla. Është shumë me rëndësi që Kosova po e dëshmon ccdo ditë që jemi të gatshëm t’i përkrahim të gjithë fqinjët tanë që është në interes të sigurisë rajonale”.

“Tragjedia e 26 nëntorit na ka prekur të gjithëve, por jemi ndjerë krenar me kontributin tonë që kemi mundur ta japim dhe të jemi të parët atje. Duhet ta keni parasysh se në ccfarëdo kohe, në ccdo moment dhe ccfarëdo vështirësie ne do të jemi të gatshëm që t’ju ndihmojmë”.

Presidenti Ilir Meta gjatë ditës së sotme do të vizitojë edhe dy viktimat kosovarë të tragjedisë së 26 nëntorit, vëllezërit Shemsedin dhe Isa Abazi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arrestohet një person në Istog, demoloi lokalin e një personi tjetër

Arrestohet një person në Istog, demoloi lokalin e një personi tjetër

Zemaj: Tubimet e njerëzve janë bërë rreziku më i madh

Zemaj: Tubimet e njerëzve janë bërë rreziku më i madh

Dy persona në gjendje të rëndë në Klinikën Infektive

Dy persona në gjendje të rëndë në Klinikën Infektive

La Gjermaninë për Kosovën, Brestovci emërohet zëvendësministër i punëve të jashtme

La Gjermaninë për Kosovën, Brestovci emërohet zëvendësministër i punëve të jashtme

Ka ndërruar jetë veprimtari i njohur Dr.Simë Dobreci

Ka ndërruar jetë veprimtari i njohur Dr.Simë Dobreci

Dy pjesëtarë të FSK-së rezultojnë pozitiv me koronavirus

Dy pjesëtarë të FSK-së rezultojnë pozitiv me koronavirus

Media ndërkombëtare ngre alarmin: Restoranti në Shqipëri ofron mish ariu, shqiponja, majmun dhe specie të rralla

Media ndërkombëtare ngre alarmin: Restoranti në Shqipëri ofron mish ariu, shqiponja, majmun dhe specie të rralla

‘Kjo qeveri është e paligjshme, nuk ka kredibilitet e as legjitimitet’

‘Kjo qeveri është e paligjshme, nuk ka kredibilitet e as legjitimitet’

Në Shqipëri 50 raste të reja me COVID-19, ndërron jetë 82-vjeçarja

Në Shqipëri 50 raste të reja me COVID-19, ndërron jetë 82-vjeçarja

Lajçak pas takimit me Kurtin: Ishte frytdhënës, Kosova të flasë me një zë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja

Lajçak pas takimit me Kurtin: Ishte frytdhënës, Kosova të flasë me një zë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja

Radhë të gjata tek MPB-ja, qytetarët nuk e respektojnë distancën

Radhë të gjata tek MPB-ja, qytetarët nuk e respektojnë distancën

Gjykata vendos sot për Darko Tasiq, të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

Gjykata vendos sot për Darko Tasiq, të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

Daçiq: Beogradi i gatshëm për dialog, por jo të pranojë njohjen e Kosovës

Daçiq: Beogradi i gatshëm për dialog, por jo të pranojë njohjen e Kosovës

Infektohet me koronavirus Prokurori i Shtetit në Pejë, pezullohen seancat gjyqësore

Infektohet me koronavirus Prokurori i Shtetit në Pejë, pezullohen seancat gjyqësore

Qytetarët e Prizrenit protestojnë para Gjykatës, kerkojnë dënimin e të akuzuarit për krime lufte në Krushë të vogël

Qytetarët e Prizrenit protestojnë para Gjykatës, kerkojnë dënimin e të akuzuarit për krime lufte në Krushë të vogël

Aksident trafiku në Grabanicë të Klinës, dy persona dërgohen për trajtim mjekësor

Aksident trafiku në Grabanicë të Klinës, dy persona dërgohen për trajtim mjekësor