Meta: BE le të na vendosë kushte për negociatat

16.09.2019 13:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meta: BE le të na vendosë kushte për negociatat

Pas përfundimit të ceremonisë së festimeve të 77 vjetorit të Konferencës së Pezës, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka cekur në veçanti temën e çeljes së negociatave për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin evropian.

Sipas tij, aktorët politikë duhet t’i kërkojnë BE-së të hapen negociatat pavarësisht problematikave.

“Antagonizmi politik e ka vonuar shumë procesin e integrimit, çdo akt i imi ka qenë në funksion të realizimit të këtij qëllimi”, u shpreh ai.

“Nëse do të ketë kushte do të ketë për çdo institucion dhe aKtor, që secili të mbajë përgjegjësi”, u shpreh Meta duke shtuar se nga këtu do të kuptohet se kush realisht është pengesë për procesin në fjalë, raporton Tch,

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Meta: BE le të na vendosë kushte për negociatat

Meta: BE le të na vendosë kushte për negociatat

Veseli: Fitoren në luftën kundër korrupsionit do e arrijmë duke forcuar pjesëmarrjen e qytetarëve

Veseli: Fitoren në luftën kundër korrupsionit do e arrijmë duke forcuar pjesëmarrjen e qytetarëve

Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

Osmani: Dialogun e udhëheq Qeveria, Presidenti dekreton marrëveshjen

Enver Sekiraqa dënohet me 30 vjet burg për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës

Enver Sekiraqa dënohet me 30 vjet burg për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës

Maqedonia e Veriut gati për një valë të re migrantësh

Maqedonia e Veriut gati për një valë të re migrantësh

Veseli: Do të përshpejtoj legalizimin e ndërtesave pa leje, por jo edhe për pronat e të fortëve

Veseli: Do të përshpejtoj legalizimin e ndërtesave pa leje, por jo edhe për pronat e të fortëve

Berisha: Ambasadorët që kanë shkelur Kushtetutën do të largohen nga detyra

Berisha: Ambasadorët që kanë shkelur Kushtetutën do të largohen nga detyra

Mbi 1700 aplikime për legalizimin e armëve deri më tani

Mbi 1700 aplikime për legalizimin e armëve deri më tani

Limaj: Haga ka qenë çmim për të cilin e kam ditur se duhet të paguhet

Limaj: Haga ka qenë çmim për të cilin e kam ditur se duhet të paguhet

Dështojnë reformat në skemat sociale

Dështojnë reformat në skemat sociale

Migjen Kelmendi kujton 2007-ën, vitin kur ishte nderuar me çmimin “Press Freedom Award” në Vjenë

Migjen Kelmendi kujton 2007-ën, vitin kur ishte nderuar me çmimin “Press Freedom Award” në Vjenë

Haziri: LDK e Gjilanit u çua në këmbë sikur në kohën e Rugovës në mbështetje të Vjosa Osmanit

Haziri: LDK e Gjilanit u çua në këmbë sikur në kohën e Rugovës në mbështetje të Vjosa Osmanit

Hahn: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e meritojnë fillimin e negociatave

Hahn: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e meritojnë fillimin e negociatave

Veseli para veteranëve të UÇK-së: Do ta transformojmë Kosovën në një vend të sundimit të plotë të ligjit

Veseli para veteranëve të UÇK-së: Do ta transformojmë Kosovën në një vend të sundimit të plotë të ligjit

Për nëntë muaj kanë vdekur 9 persona në vendin e punës

Për nëntë muaj kanë vdekur 9 persona në vendin e punës

Specialja pret përfundimin e zgjedhjeve në Kosovë për ngritjen e aktakuzave?

Specialja pret përfundimin e zgjedhjeve në Kosovë për ngritjen e aktakuzave?