Messi në histori të La Ligas, i vetmi futbollistë që shënon mbi 30 gola në shtatë sezone

29.04.2018 23:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Messi në histori të La Ligas, i vetmi futbollistë që shënon mbi 30 gola në shtatë sezone

Ylli i Barcelonës, Lionel Messi ka koleksionuar rekordin personal të radhës.

Messi vazhdon të shkruaj emrin e tij me shkronja të arta në histori të futbollit botëror, e në veçanti atij spanjoll.

Sulmuesi argjentinas ka shënuar het-trik në fitoren 2-4 të Barcelonës në udhëtim te Deportivo La Coruna, fitore kjo që i shpalli kampion për këtë sezon.

Ky het-trik ndaj La Corunas e ka ngritur Messin në 32 gola deri më tani këtë sezon, duke u bërë lojtari i parë në histori që shënon mbi 30 gola në shtatë sezone të ndryshme.

Lionel Messi (Getty Images)

Herën e parë që Messi shënoi mbi 30 gola në një sezon në La Liga ishte gjatë sezonit 2009/10 dhe vazhdoi atë moment historik edhe në tre vitet e ardhshme.

Në sezonin 2010/11 Messi shënoi 31 gola, ndërsa në 2011/12 argjentinasi shënoi 50 gola të pabesueshme në La Liga dhe u afrua për të përsëritur këtë në 2012/13 kur ai shënoi 46 herë.

Ai vetëm humbi në shenjën e mbi 30 golave në sezonin 2013/14, por ishte kthyer mesatarisht më shumë se një gol në lojë në La Liga në sezonin 2014/15, kur ai tronditi në 43 gola në 38 paraqitje.

Sezonin e kaluar, 30-vjeçari shënoi 37 gola në 32 ndeshje në kampionat dhe ai tani ka arritur shenjën në mbi 30 gola me golat e tij kundër Deportivos, duke vazhduar thyerjen e rekordeve të njëpasnjëshme. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve