Mësoni trupin tuaj ta luftojë vetë diabetin

08.03.2019 16:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mësoni trupin tuaj ta luftojë vetë diabetin

Pankreasi përmban tre lloje te qelizave, të cilat kontribuojnë në rregullimin e sasisë së sheqerit në gjak. Këto qeliza janë: qelizat alfa, të cilat prodhojnë glukagonin që rrit sasinë e sheqerit, qelizat beta që prodhojnë insulinën e cila zvogëlon sasinë e sheqerit në gjak dhe qelizat delta, të cilat prodhojnë sematostatinën, hormon ky që rregullon aktivitetin e qelizave alfa dhe beta.

Në të dy tipat e diabetit problemi qëndron në paaftësinë e qelizave beta për të prodhuar insulinën. Gjithsesi një studim i bërë në Universitetin e Bergenit në Norvegji, pretendon që me vetëm një ‘ shtytje’ të vogël ne do të jemi në gjendje ta trajnojmë organizmin tonë të prodhojë më shumë insulinë. Konkretisht këta studiues pohojnë se është i mundshëm konvertimi i qelizave alfa në qeliza beta, me ç ‘rast do të rritej sasia e insulinës.

“Qëllimi jonë është të krijojmë një mënyrë krejtësisht të re për trajtimin e diabetit”, tha autorja e këtij studimi Luiza Ghila.

Çdo qelizë zhvillohet në një mënyrë të veçantë, duke kryer funksion të veçantë, mirëpo jo gjithmonë një qelizë ka ‘identitetin’ e saj final. Disa prej tyre kanë tendencë të ndryshojnë funksion duke u përshtatur me funksionin e një qelize tjetër të dëmtuar. Këto qeliza të ashtuquajtura ‘adulte’ nuk janë të diferencuara përfundimisht prandaj kanë potencial ndryshimi ose transformimi në një qelizë tjetër. Ato ndryshojnë formë dhe përshtaten me qëllim të kompensimit të dëmtimit të një qelize të caktuar.

Si model studimi u përdor miu, në të cilin shkencëtarët panë se qelizat alfa i përgjigjen sinjaleve që i marrin nga qelizat fqinje, në rastin kur humb apo dëmtohet një qelizë beta. Duke aplikuar një mekanizëm të caktuar të ‘sinjalizimit’ të qelizave alfa, shkencëtarët arritën ta ngrinin nivelin e insulinës në 5 % më shumë. Edhe pse  mund të duket si një vlerë e vogël, gjithsesi është një hap shumë i rëndësishëm në këtë drejtim – shkruan LiveScience, raporton Gazeta Express.

Nëse arrijmë të marrim më shumë informacion për këtë proces, ne do të mund t’i kontrollojmë këta mekanizma duk shfrytëzuar potencialin e organizmit tonë për ta trajtuar vetë diabetin./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj