Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

09.03.2019 04:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

“Truri i fëmijëve është si një sfungjer,” thonë disa njerëz.

Në fëmijëri, ato formojnë bazën për imazhin dhe gjuhën e tyre. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që në fëmijëri, të fiksohen disa leksione thelbësore për të ardhmen e fëmijës.

Bright Side na tregon një listë gjërash që duhet t’i mësoni fëmijëve që në fëmijëri, në mënyrë që kur të rriten të jenë të lumtur:

Një gjuhë të dytë

Një studim tregoi se fëmijët që mësojnë një gjuhë të dytë përshtaten më shpejt për të ndryshuar, kanë një kujtesë më të mirë dhe kanë një kuptim më të mirë të gjuhës në përgjithësi. Shtojmë këtu faktin se kur të rriten nuk do të kenë probleme për të komunikuar me pjesë të tjera të botës dhe do të kenë më shumë mundësi për karrierë.

Noti

Praktikimi i çdo aktiviteti fizik na lejon të jetojmë një jetë më të shëndetshme. Noti është i domosdoshëm për t’u mësuar, jo vetëm në situate ekstreme, por ndihmon edhe të forcojë gjymtyrët e fëmijëve. Noti gjithashtu ndihmon trurin tuaj të qëndrojë i shëndetshëm më gjatë, thotë një studim i botuar nga Qendra Kombëtare për Bioteknologji.

Kërcimi

Një studim i Universitetit Karlstad zbuloi se vallëzimi përmirëson performancën tek fëmijët hiperaktiv. Kjo i lejon ata të komunikojnë dhe të shprehin emocionet përmes trupit të tyre dhe me ndihmën e muzikës inkurajojnë kreativitetin, aftësitë sociale e motorike dhe ndërtojnë vetëbesim. Vallëzimi gjithashtu do t’i sjellë fëmijët tuaj më afër kulturave të ndryshme dhe do t’i bëjë ata të priren të jenë më të hapur dhe të kenë besim në trupat e tyre.

Pastrimi

Urdhri dhe higjiena janë të domosdoshme për jetën e çdo qenieje njerëzore. Përveç arsyeve praktike, të tilla si udhëheqja e një jete të shëndetshme, kjo ndihmon që proceset mendore të jenë më të strukturuara dhe të organizuara. Në Japoni, pastrimi i klasës dhe bankës personale është pjesë e arsimit shkollor.

Gatimi

Nëse gatuani me fëmijët, ju përmirësoni marrëdhëniet e tyre me ushqimin. Nëse i përfshini ata në përgatitjen e një pjate, ata do të jenë më të kujdesshëm kur të hanë dhe nuk do të konsumojnë ushqim “fast foodi”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve