Mësohet se sa vota mori secili kandidat nga koalicioni AAK-PSD

01.11.2019 20:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mësohet se sa vota mori secili kandidat nga koalicioni AAK-PSD

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, vendosi që për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit t’i bashkonte forcat me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Si kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haradinaj nënshkroi koalicion parazgjedhor me Partinë Socialdemokrate, të cilën e udhëheq Ahmeti.

Rrjedhimisht, dy partitë hynë me një listë të përbashkët, me Haradinajn si kandidat për kryeministër.

Haradinaj, që tashmë është konfirmuar se do të lërë përfundimisht postin që e mban si shef i ekzekutivit të vendit, pas fitores së Lëvizjes Vetëvendosje më 6 tetor, ka arritur të mbledhë mbi 72 mijë vota në mbarë vendin.

Megjithatë, ai ka bërë të ditur se nuk do të bëhet deputetët në legjislaturën e re, duke ia lëshuar vendin dikujt tjetër nga lista e AAK-PSD.

Në anën tjetër, Ahmeti ka marrë mbi 5.500 vota gjithsej, duke mos arritur të bëhet deputet i Kuvendit të Kosovës – ndonëse nuk pritej që ai të linte kreun e Prishtinës edhe nëse do t’i siguronte votat e mjaftueshme.

Gazeta Express ka siguruar listën që tregon se sa vota ka marrë secili kandidat nga koalicioni AAK-PSD.

Daut Haradinaj ka marrë 22.700 vota, Bekë Berisha 11.388, Pal Lekaj 9.813, Visar Ymeri 5.089, ndërsa Dardan Sejdiu 4.339 vota gjithsej.

Koalicioni AAK-PSD ka arritur të marrë rreth 11 për qind të votave në zgjedhjet e 6 tetorit, sipas rezultateve paraprake. /Express/

Lista e plotë:

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E kishin blerë “për pak para” kështjellën e shkatërruar franceze, çifti tani po fitojnë milionat pasi që e shndërruan në një “sallon dasmash”

E kishin blerë “për pak para” kështjellën e shkatërruar franceze, çifti tani po fitojnë milionat pasi që e shndërruan në një “sallon dasmash”

Rama: Buffon, Juventusi është si fe në Shqipëri dhe ti je si Papa

Rama: Buffon, Juventusi është si fe në Shqipëri dhe ti je si Papa

Paralajmërojnë ekspertët, Greqia dhe Turqia afër një konflikti të armatosur – reagime nga SHBA, BE dhe Izraeli

Paralajmërojnë ekspertët, Greqia dhe Turqia afër një konflikti të armatosur – reagime nga SHBA, BE dhe Izraeli

Piraj: Lufta për poste ia humbi vlerën Qeverisë në ardhje

Piraj: Lufta për poste ia humbi vlerën Qeverisë në ardhje

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Wi-Fi në 700 kilometra distancë, ky është rekordi teknologjik

Wi-Fi në 700 kilometra distancë, ky është rekordi teknologjik

Salihu: Politikanët po i keqpërdorin biletat VIP

Salihu: Politikanët po i keqpërdorin biletat VIP

Kurti: Gjenocidi, varret dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Kurti: Gjenocidi, varret dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon (Video)

I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon (Video)

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun