Mësohet arsyeja e mungesës së liderëve të Luginës në ceremoninë e nisjes së autostradës

17.04.2018 09:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mësohet arsyeja e mungesës së liderëve të Luginës në ceremoninë e nisjes së autostradës

Autoudha Prishtinë-Gjilan-Konçul e promovuar një ditë më parë është pritur me shumë entuziazëm nga shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Sipas tyre, kjo rrugë e ka rëndësinë e madhe për ta, aq sa ka Rruga e Kombit për Kosovën.

Shqipe Rexhepi ka disa vjet që është martuar në Bujanoc. Lajmin për nisjen e autoudhës Prishtinë – Konçul e ka pritur me mjaft gëzim.

Autoudha Prishtinë-Konçul, sipas të parit të Komunës në Bujanoc, Shaip Kamberi, ka rëndësi të jashtëzakonshme. Kamberi vlerëson se kjo rrugë për shqiptarët e Luginës është njëjtë, sikurse Rruga e Kombit për shqiptarët e Kosovës dhe Shqipërisë, raporton televizioni publik.

Ai ndjen keqardhje për mospraninë e tij në inaugurimin e projektit, por fajtor për këtë ishin procedurat burokratike të postës së Serbisë, të cilat tek sot ia kishin sjellë ftesën e Qeverisë së Kosovës.

Ilir Sadriu, nënkryetar i PDSH-së, vlerëson së rruga Prishtinë – Konçul do t’i forcojë lidhjet shpirtërore mes Luginës dhe Kosovës./insajderi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Gashi: MKRS ka rritur përkrahjen për rininë

Ministri Gashi: MKRS ka rritur përkrahjen për rininë

Lunacek: Jam e sigurt se PE do ta japë dritën jeshile për viza në vjeshtë

Lunacek: Jam e sigurt se PE do ta japë dritën jeshile për viza në vjeshtë

Azizi: Gjykata Themelore në Gjilan për gjashtë muaj ka zgjidhur 8.493 lëndë

Azizi: Gjykata Themelore në Gjilan për gjashtë muaj ka zgjidhur 8.493 lëndë

Haradinaj: Me krijimin e Zonave Ekonomike në Kosovë i kemi dhënë mundësi zhvillimit ekonomik të vendit

Haradinaj: Me krijimin e Zonave Ekonomike në Kosovë i kemi dhënë mundësi zhvillimit ekonomik të vendit

Kjo është kosovarja që u kap bashkë me dy vrasës malazezë dhe një serb (FOTO-VIDEO)

Kjo është kosovarja që u kap bashkë me dy vrasës malazezë dhe një serb (FOTO-VIDEO)

Nga KMDLNJ thonë se u keqtrajtua njërit nga të arrestuarit mbrëmë në Prishtinë

Nga KMDLNJ thonë se u keqtrajtua njërit nga të arrestuarit mbrëmë në Prishtinë

Gashi premton buxhet shtesë për Ulpianën dhe zgjidhjen e çështjes së pronave

Gashi premton buxhet shtesë për Ulpianën dhe zgjidhjen e çështjes së pronave

Armatosja e FSK-së nga Amerika ‘shkund’ Serbinë

Armatosja e FSK-së nga Amerika ‘shkund’ Serbinë

Daçiq e godet keq Thaçin

Daçiq e godet keq Thaçin

Pasi u tha se e rrahu motrën, Qumilli kërkoi përjashtimin e publikut nga seanca

Pasi u tha se e rrahu motrën, Qumilli kërkoi përjashtimin e publikut nga seanca

Thaçi: Vuçiqi po sheh ëndrra, nuk e ka lehtë të ballafaqohet me Kosovën e pavarur

Thaçi: Vuçiqi po sheh ëndrra, nuk e ka lehtë të ballafaqohet me Kosovën e pavarur

Policia jep detaje për arrestimin e dy malazezëve dhe një serbi

Policia jep detaje për arrestimin e dy malazezëve dhe një serbi

"Kushdo që vret gazetarët kryen xhihad"

"Kushdo që vret gazetarët kryen xhihad"

Propozohen ndryshime të shumta të Ligjit për Automjete

Propozohen ndryshime të shumta të Ligjit për Automjete

Referendumi për emrin e Maqedonisë do të jetë konsultues

Referendumi për emrin e Maqedonisë do të jetë konsultues

Policia Speciale operacion në Prishtinë për kapjen e të kërkuarve nga INTERPOL-i

Policia Speciale operacion në Prishtinë për kapjen e të kërkuarve nga INTERPOL-i