Mesazhe urimi për festën hebraike të Hanukah-s

06.12.2018 13:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mesazhe urimi për festën hebraike të Hanukah-s

Hebrenjtë në mbarë botën po shënojnë Festën e tyre të Hanukah-s duke ndezur qirinj, duke luajtur, apo duke ngrënë petulla tradicionale me patate. Me rastin e fillimit të festës, në Gjermani zyrtarët shprehën urimet e tyre për komunitetin e hebrenjve. Edhe Presdenti amerikan Donald Trump uroi komunitetin hebtraik për festën.

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier ndezi një qiri tradicional, menorah, para Portës së Brandenburgut në Berlin. Ky është një nga qirinjtë më të mëdhënj të këtij lloji në Evropë.

“Sot jemi të kënaqur për dritën, dritën që do të ndezim së shpejti. Jemi mirënjohës që në Gjermani përsëri kemi një komunitet të larmishëm hebraik. Ne jemi mirënjohës që në këtë vend përsëri shënojmë festën e Hanukah-s së bashku. Drita triumfoi mbi errësirën, kjo është mrekullia e Hanukah-s”, tha Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier.

Në Izrael, vendi ku lindi festa e Hanukah-s, artisti Yaron Bob ka ndërtuar një qiri tradicional me mbetjet metalike të raketave të hedhura nga militantët palestinezë në Gazë.

“Ideja e kthimit të raketave në qirinj tradicionalë menorah e shndërron simbolin e vdekjes dhe shkatërrimit në një simbol të dritës, dhe Hanukah është simbol i dritës. Ne po prodhojmë këta qirinj tradicionalë për të simbolizuar dritën dhe begatinë e popullit të Izraelit”.

Festivali tetë ditor i dritave shënon ri-dedikimin e tempullit të Jeruzalemit në shekullin e dytë para Krishtit, pasi hebrenjtë mposhtën ushtritë e sunduesve tiranikë sirianë dhe grekë.

Çdo natë gjatë tetë ditëve të ardhshme, ndizet nga një qiri për të simbolizuar mrekullinë e dritës së tyre që ndriçoi tempullin për tetë ditë.

Presidenti amerikan Donald Trump dërgoi një mesazh urimi, në të cilin thuhet se ai dhe zonja e parë Melania u dërgonin “përshëndetjet më të ngrohta vëllezërve dhe motrave hebraike”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri