Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

08.05.2020 18:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

Bordi i përkohshëm i drejtorëve të KEK sh.a. në mbledhjen e parë të rregullt të mbajtur sot me dt: 08.05.2020 më vendim unanim kanë vendosur për shpalljen e konkursit për pozitën e Kryshefit Ekzekutiv në këtë ndërmarrje.

Bordi i përkohshëm i drejtorëve, si përfaqësues i aksionarit të vetëm (qeverisë) ka përgjegjësinë për performancën e mire të KEK-ut. Më tej, Bordi i përkohshëm është i përkushtuar për qeverisjen e korporatës në përputhje me përgjegjësitë dhe parimet e njohura ndërkombëtare për qeverisjen korporative të ndërmarrjeve publike. Si rrjedhojë, bazuar në ligjin NP-ve, ligjin e punës dhe rregulloret e brendshme të korporatës, Bordi i përkohshëm ka marr vendim që të fillojnë procedurat për hapjen e konkursit për pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv.

Për më tepër, Bordi i përkohshëm thekson se qëllimi I konkursit është të ofrojë mundësinë e konkurrencës për të gjithë kandidatët të cilët i plotësojnë kriteret profesionale të kërkuara në konkurs. Në të njëjtën kohë, Bordi i përkohshëm ka shprehur gatishmërinë që të sigurojë një proces shumë transparent në të cilin do të zgjidhet vetëm kandidati/ja i/e cili dëshmon aftësitë profesionale të kërkuara sipas kritereve të paraqitura në konkurs.

Në këtë drejtim Bordi i përkohshëm i KEK sh.a. ka bërë të ditur se për periudhën tranzitore në këtë pozitë kishin shqyrtuar disa kandidat nga menaxhmenti i lartë i KEK sh.a dhe sipas kritereve përzgjedhëse, ishte emëruar z. Luigj Imeri. Ndërsa tani përmes procedurës së hapur dhe konkurruese u ofron të gjithëve mundësinë për të aplikuar.

Më këtë rast, Bordi i përkohshëm inkurajojmë të gjithë punonjësit e korporatës si dhe kandidatët e tjerë të cilët mendojnë se i plotësojnë kushtet e kualifikimit dhe kriteret e tjera te përcaktuara me konkurs të aplikojnë për pozitën e Kryeshefit Ekzekutivë të KEK sh.a./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria drejt hapjes, nga e hëna masa lehtësuese qarkullimi

Shqipëria drejt hapjes, nga e hëna masa lehtësuese qarkullimi

Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

​Pas zbutjes së masave shtohet aktiviteti i punës së Gjykatave të vendit

​Pas zbutjes së masave shtohet aktiviteti i punës së Gjykatave të vendit

Mbyllet për qarkullim një pjesë e autostradës “Ibrahim Rugova”

Mbyllet për qarkullim një pjesë e autostradës “Ibrahim Rugova”

Kurti – Kushtetueses: Shpalleni të pavlefshëm dekretin e Presidentit

Kurti – Kushtetueses: Shpalleni të pavlefshëm dekretin e Presidentit

Dënohet tubimi i qytetarëve për rite fetare në Strugë

Dënohet tubimi i qytetarëve për rite fetare në Strugë

Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

PSD: Frashër Krasniqi sulmohet fizikisht nga djali i Tomë Gashit

PSD: Frashër Krasniqi sulmohet fizikisht nga djali i Tomë Gashit

Ministri Mustafa diskuton me përfaqësuesit e KE-së për zhvillimet në sektorin e bujqësisë

Ministri Mustafa diskuton me përfaqësuesit e KE-së për zhvillimet në sektorin e bujqësisë

Prokuroria ngrit aktakuzë ndaj personit që dyshohet se dhunoi seksualisht të miturën në Viti

Prokuroria ngrit aktakuzë ndaj personit që dyshohet se dhunoi seksualisht të miturën në Viti

Ambasadori i Kosovës në Mal të Zi viziton komunën e Tuzit

Ambasadori i Kosovës në Mal të Zi viziton komunën e Tuzit

Presidenti dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretimin e Avdullah Hotit kryeministër

Presidenti dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretimin e Avdullah Hotit kryeministër

LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rënies së tij

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rënies së tij

Tërnava: Po shikojmë mundësinë e hapjes së xhamive meqë numri i të prekurve me COVID-19 po zvogëlohet

Tërnava: Po shikojmë mundësinë e hapjes së xhamive meqë numri i të prekurve me COVID-19 po zvogëlohet

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”