Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

03.04.2020 18:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

Komuna e Mitrovicës ka mbajtur mbledhjen e radhës ma shtabin emergjent të komunës më ç’rast janë kordinuar për masat që duhet marrë për parandalimin e virusit vdekjeprurës COVID 19.

Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri poa shtu në këtë mbledhje ka kërkuar që të matet levizja e qytetarëve në menyrë që qytetarët të mbrohen nga infektimi me këtë virus.

Lexoni më poshtë njoftimin e plotë të komunës së Mitrovicës:

Kryetari i komunës, Agim Bahtiri, ka mbajtur mbledhje të radhës me shtabin emergjent të Komunës së Mitrovicës, për koordinimin e masave shtesë pas përhapjes së virusit COVID-19 në pjesën veriore të Mitrovicës.

Fillimisht kryetari Bahtiri njoftoi të pranishmit lidhur me konferencën e mbrëmshme për media, ku së bashku me komandantin e KFOR-it Gjeneral Major Michele Risi dhe kryetarin Goran Rakiq kanë udhëzuar qytetarët e Mitrovicës të jenë bashkë për të përballur këtë gjendje të krijuar nga koronavirusi, dhe të respektojnë të gjitha rregullat dhe rekomandimet e Institucioneve Shëndetësore rreth parandalimit të përhapjes së këtij virusi.

Kështu kryetari Bahtiri duke e parë situatën e krijuar pas përhapjes së virusit COVID-19 në pjesën veriore të qytetit, propozoi që të bëhet një matje e lëvizjes së qytetarëve nga pjesa veriore në këtë jugore dhe anasjelltas, në mënyrë që gjithë qytetarët të jenë të mbrojtur më shumë nga ky virus.

Andaj në këtë mbledhje u propozuan si fillim këto dy masa shtesë për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19 në pjesën Jugore të Mitrovicës;

1. Zyrtarët e shtabit emergjent në bazë të planit të mobilitetit të angazhojnë vullnetarë për të bërë matjen e lëvizjes së njerëzve dhe veturave nga pjesa veriore në atë jugore dhe anasjelltas (përmes pyetësorëve).

2. Të bëhet dezinfektimi i vazhdueshëm i hapësirave të subjekteve afariste në atë pjesë, pasi ka frekuentim më të madh të banorëve dhe tu përmbahen rekomandimeve nga IKSHPK-ja dhe institucionet përkatëse.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë