Merkel shmang rënien e Qeverisë

03.07.2018 13:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel shmang rënien e Qeverisë

Konservatorët e kancelares gjermane, Angela Merkel, e tejkaluan një mosmarrëveshje për migrimin, që kërcënonte të rrëzonte koalicionin e saj të brishtë qeverisës.

Bisedimet gjatë natës së shkuar e bindën ministrin e Brendshëm, Horst Seehofer, të heqë dorë nga kërcënimi i tij për dorëheqje.

Duke dalë pas pesë orësh bisedime, Seehofer, udhëheqës i Unionit të Krishterë Social, u tha gazetarëve se do të mbetet në postin e tij, pas arritjes së marrëveshjes me Demokristianët e Merkelit, e cila, sipas tij, do të zgjidhë migrimin e paligjshëm.

“Pas diskutimeve intensive, kemi bërë marrëveshje se si të parandalojmë migracionin e paligjshëm në kufirin midis Gjermanisë dhe Austrisë”, tha Seehofer.

Marrëveshja, e cila e solli Qeverinë e Merkelit në prag të kolapsit vetëm tre muaj pasi u formua, e mban atë në detyrë. Por, pozicioni i udhëheqëses që ka dominuar politikën evropiane për 12 vjet e gjysmë, duket se është dobësuar dhe kjo ngre dilema nëse ajo do të arrijë të përfundojë mandatin.

Merkel tha se është gjetur një “kompromis i mirë” me ministrin Seehofer, i cili kërkoi të drejtën për t’i kthyer prapa migrantët e paligjshëm në kufirin e Bavarisë.

(Video: Kancelarja Merkel flet për migrantët. 28 qershor, 2018)

Ajo tha se u pajtua të forcojë kontrollet në kufirin austriak për të ndaluar njerëzit që kanë aplikuar për azil në vendet e tjera të BE-së, për të hyrë në Gjermani.

Për rrjedhojë, do të ngrihen qendra tranziti për t’i mbajtur migrantët derisa të mund të kthehen prapa.

Këto qendra tranziti do të konsiderohen vetëm për qëllime migrimi, si të mos jenë në Gjermani, për ta bërë më të lehtë dëbimin apo kthimin e migrantëve.

Marrëveshja e kompromisit nënkupton se Seehofer është në gjendje të bëjë kontrolle më të forta të migracionit, ndërsa Merkel mund të thotë se Gjermania u përmbahet rregullave të Bashkimt Evropian dhe se respekton lirinë e lëvizjes brenda bllokut.

“Fryma e partneritetit në Bashkimin Evropian është ruajtur dhe njëkohësisht është bërë një hap i rëndësishëm”, u tha Merkel gazetarëve.

Por, kriza në Gjermani është një tjetër shenjë e ndarjes në mbarë BE-në midis atyre që duan të mbajnë kufij të hapur dhe atyre që duan të kufizojnë numrin e migrantëve që hyjnë në bllok.

Qeveria në Vjenë reagoi të martën, duke thënë se do të përgatisë masa për t’i mbrojtur kufijtë e saj jugorë dhe se do të kërkojë një sqarim të shpejtë të vendimit të Gjermanisë.

Javën e kaluar, zëvendëskancelari i Austrisë, Heinz-Christian Strache, nga partia e ekstremit të djathtë Liria, tha se nëse Gjermania, një ditë, i kthen prapa migrantët, “Austria do të jetë gati për sigurimin e kufijve”.

Qevera e Austrisë, e cila më 1 korrik mori presidencën e radhës të BE-së, ka qëndrim të ashpër ndaj migrantëve. Njësoj qëndrojnë edhe fqinjët e Grupit të Vishegradit: Republika Çeke, Sllovakia, Hungaria dhe Polonia. Ky grup, prej kohësh, e ka kundërshtuar një skemë të BE-së për të pranuar refugjatë nga kampet e mbipopulluara në Greqi dhe Itali.

Përgatiti: Valona Tela

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

Vuçiqi: Kush flet për Kosovën e Sanxhakun, flet kundër Serbisë

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

“Bota do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër Ushtrisë së Kosovës”

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Tomë Gashi: Blakajt mund t’i kenë sugjeruar shërbimet sekrete të besueshme të largohet nga Kosova (Video)

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Humb jetën tragjikisht 22 vjeçari nga Deçani

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Përfaqësuesi ligjor i Art Motion: Vendimi i KPM-së absolut nul – pa mbështetje në asnjë dispozitë ligjore (VIDEO)

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Mustafa: Për LDK-në, e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Gent Begolli: E kam gjetur Telekomin me mbi 60 milionë euro borxhe, por ka shpresë

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

Flet babai i Elez Blakajt: E kam idol Ramush Haradinaj, por të mos ma shajë djalin

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

“New York Times”: Ideja për ndarjen e Kosovës kthen fantazmat e vjetra në Ballkan

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Ramushi nuk zgjedh vend për gjumë: Fle si qengj në kraharorin e Hashim Thaçit (Foto)

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Daçiq: FSK-ja nuk guxon të operojë në veri të Mitrovicës

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Sherifi i Nismës i reagon Thaçit, “Propozimet për ndarje të Kosovës gjithmonë kanë ardhur nga Serbia”

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Ambasadori i amerikan në Beograd tregon qëndrimin e SHBA-së për Thaçin dhe Vuçiqin

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Migrimi, një nga arsyet për rritje të papunësisë për tre përqind

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Maqedonia me shkallën më të lartë të dhunës gjatë procesit të edukimit

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait

Leonora Jakupi një ftesë për të gjithë në nder të babait