Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

29.05.2019 21:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka hedhur poshtë raportimet se ajo beson që pasardhësja e saj si lidere e partisë, Unioni Demo-Kristian (CDU), Annegret Kramp-Karrenbauer nuk është e denjë për këtë pozitë.

Ky pretendim, që është cilësuar nga Merkel si i palogjikshëm, është bërë nga dy zyrtarë të paidentifikuar, në një artikull në Bloomberg gjatë ditës së martë.

Kramp-Karrenbauer do të nisë së udhëhequri CDU-në, vitin e ardhshëm.

Ajo është kritikuar së fundmi për komentet që ka dhënë lidhur me rregullat e debatit dhe se si krijohet opinioni publik online.

Kjo deklaratë e saj ka ardhur pas një videoje të publikuar në YouTube, në të cilën Qeveria akuzohet për dështim të luftimit të ndryshimeve klimatike.

Si pasojë, shumë persona u kanë kërkuar votuesve gjermanë që të mos votojnë për partinë CDU dhe partnerët e koalicionit, Social-Demokratët.

Në një konferencë për media të hënën, Kramp-Karrenbauer, u ka thënë gazetarëve: Çfarë do të ndodhte në këtë shtet, nëse, le të themi 70 gazeta do të vendosnin dy ditë para zgjedhjeve, të bënin një thirrje të përbashkët: Mos votoni për CDU-në dhe SPD-në?”

Megjithatë, më vonë ajo ka thënë përmes një postimi në Twitter se ka qenë “absurde” kur është akuzuar se synon të rregullojë lirinë e shprehjes.

Merkel po ashtu ka mbrojtur atë duke thënë:

“Secili që unë e njoh në CDU është i përkushtuar për liri të mendimit, si rregull parësor”.

Pavarësisht rritjes së numrit të votuesve gjatë garës për Parlamentin Evropian të dielën, blloku konservator i Merkelit ka shënuar rezultatin më të keq prej Luftës së Dytë Botërore.

Partia e saj, Unioni Demo-Kristian dhe partia e saj simotër, SPD, kanë arritur të jenë të parat, me 28.9 për qind të votave mirëpo mbështetja për to ka rënë për 7 për qind, në krahasim me zgjedhjet e fundit të mbajtura katër vjet më parë./Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Ilir Meta: Projekti “Serbia e Madhe” dështoi

​Ilir Meta: Projekti “Serbia e Madhe” dështoi

Zvogëlimi i numrit të ministrive rrezikon shumë vende të punës

Zvogëlimi i numrit të ministrive rrezikon shumë vende të punës

Albin Kurti takohet me Kryeministrin shqiptar, Edi Ramën

Albin Kurti takohet me Kryeministrin shqiptar, Edi Ramën

Gucati: Nëse Albin Kurti arrin të zhbëj Gjykatën Speciale, do të jetë heroi i Kosovës

Gucati: Nëse Albin Kurti arrin të zhbëj Gjykatën Speciale, do të jetë heroi i Kosovës

Gashi i pakënaqur me dënimin që Gjykata ua dha Halitit dhe Dreshajt

Gashi i pakënaqur me dënimin që Gjykata ua dha Halitit dhe Dreshajt

Fushë-Kosova do të bëhet me shtatore të Adem Jasharit

Fushë-Kosova do të bëhet me shtatore të Adem Jasharit

BE-së nuk i interesojnë deklaratat e Kurtit për dialogun, kërkon heqjen e taksës

BE-së nuk i interesojnë deklaratat e Kurtit për dialogun, kërkon heqjen e taksës

Xhavit Haliti e Gani Dreshaj shpallen fajtorë që sulmuan Arben Gashin, Gjykata i dënon me para

Xhavit Haliti e Gani Dreshaj shpallen fajtorë që sulmuan Arben Gashin, Gjykata i dënon me para

Aktakuzë për të pandehurit që sulmuan dy zyrtarët policor

Aktakuzë për të pandehurit që sulmuan dy zyrtarët policor

3193 tonë mbeturina janë ricikluar në vitin 2018

3193 tonë mbeturina janë ricikluar në vitin 2018

Palmer zbulon planin e tij: Rusia të zhduket nga Ballkani

Palmer zbulon planin e tij: Rusia të zhduket nga Ballkani

I kujt ishte Goce Delçev?

I kujt ishte Goce Delçev?

SPAK ndërtohet për 30 ditë/ Me 8 prokurorë, do marrin dosjet e krimeve të rënda

SPAK ndërtohet për 30 ditë/ Me 8 prokurorë, do marrin dosjet e krimeve të rënda

BE-ja pajtohet për shtyrje të Brexit-it

BE-ja pajtohet për shtyrje të Brexit-it

KQZ numëron 11 mijë vota me kusht – ky është rezultati

KQZ numëron 11 mijë vota me kusht – ky është rezultati

Thaçi merr pjesë në Samitin për Paqe të Evropës Juglindore

Thaçi merr pjesë në Samitin për Paqe të Evropës Juglindore