Merkel do ta mbështesë marrëveshjen e Brexit-it

21.11.2018 12:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel do ta mbështesë marrëveshjen e Brexit-it

Gjermania do të mbështes marrëveshjen e tërheqjes së Britanisë nga Bashkimi Evropian.
Gjermania do të mbështes marrëveshjen e tërheqjes së Britanisë nga Bashkimi Evropian, duke shpresuar se do të zgjidhjet edhe çështja e Gjibraltarit, territorit të kontestuar britanik, tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha të martën se qeveria e tij do të votojë kundër marrëveshjes së Brexit-it, nëse përmbajtja për Gjibraltarin nuk ndryshon në tekst.

Gjibraltari parashihet të largohet nga Bashkimi Evropian së bashku me Mbretërinë e Bashkuar në mars, përkundër referendumit më 2016 që rezultoi me qëndrim në bllok.

“E dijmë se sa të vështira janë bërë diskutimet në Britani, por mund të them se Gjermania do të pajtohet me marrëveshjen e Brexit-it, tha Merkel para deputetëve, transmeton “Evropa e Lirë”.

“Ende kemi dyshime për Spanjën. Nuk e di se si do të zgjidhjet kjo çështje, por shpresoj se do të zgjidhet të dielën”, tha Merkel.

Bashkimi Evropian pritet të mbajë një samit të dielën për të diskutuar të ardhmen e Britanisë.

“Ne duam – dhe është në interesin tonë fundamental – të kemi marrëdhënie të mira me Britaninë edhe në të ardhmen”, shtoi Merkel.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Merkel do ta mbështesë marrëveshjen e Brexit-it

Merkel do ta mbështesë marrëveshjen e Brexit-it

Gjykata e Apelit vërteton pafajësinë e imamëve të akuzuar për terrorizëm

Gjykata e Apelit vërteton pafajësinë e imamëve të akuzuar për terrorizëm

Vulin: Serbia ta ndryshojë raportin me Maqedoninë dhe Malin e Zi pas votave “pro” Kosovës

Vulin: Serbia ta ndryshojë raportin me Maqedoninë dhe Malin e Zi pas votave “pro” Kosovës

Anëtari i Nismës bëhet konsull i Kosovës në Shtutgart

Anëtari i Nismës bëhet konsull i Kosovës në Shtutgart

Djemtë e Vokrrit e shkruajnë historinë, kalojnë në play-off të Ligës së Kombeve

Djemtë e Vokrrit e shkruajnë historinë, kalojnë në play-off të Ligës së Kombeve

BE nuk do t’i liberalizojë vizat Kosovës as këtë vit

BE nuk do t’i liberalizojë vizat Kosovës as këtë vit

Hashim Thaçi për djemtë e kombëtares së Kosovës: Faleminderit që po na bëni krenarë!

Hashim Thaçi për djemtë e kombëtares së Kosovës: Faleminderit që po na bëni krenarë!

Kosova 3-0 Azerbajxhani, Përfaqësuesja jonë e pandalshme drejt suksesit historik

Kosova 3-0 Azerbajxhani, Përfaqësuesja jonë e pandalshme drejt suksesit historik

Hapet restorant “Saranda”, vend i rahatisë në Prishtinë

Hapet restorant “Saranda”, vend i rahatisë në Prishtinë

Tahiri: Do të punësohen 120 gardianë të rinj

Tahiri: Do të punësohen 120 gardianë të rinj

Ligji për pajtim “amniston” personat e përfshirë në dhunën në Kuvend

Ligji për pajtim “amniston” personat e përfshirë në dhunën në Kuvend

Veseli merr mbështetjen e Senatit të Belgjikës për integrimet evropiane të Kosovës

Veseli merr mbështetjen e Senatit të Belgjikës për integrimet evropiane të Kosovës

Rexhep Selimi për mosanëtarësimin në Interpol: Diplomacia kosovare s’ishte në nivel të duhur

Rexhep Selimi për mosanëtarësimin në Interpol: Diplomacia kosovare s’ishte në nivel të duhur

Policia e Kosovës beson se ishte e gatshme për INTERPOL

Policia e Kosovës beson se ishte e gatshme për INTERPOL

Matoshi para Komisionit Parlamentar, raporton për mjedisin, ajrin dhe projektet mjedisore

Matoshi para Komisionit Parlamentar, raporton për mjedisin, ajrin dhe projektet mjedisore

Veseli me eurodeputetë: Çdo vonesë për heqjen e vizave është e pa arsyeshme

Veseli me eurodeputetë: Çdo vonesë për heqjen e vizave është e pa arsyeshme