Merkel dhe Macron i kërkojnë Rusisë lirimin e marinarëve ukrainas

28.12.2018 18:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel dhe Macron i kërkojnë Rusisë lirimin e marinarëve ukrainas

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidenti francez, Emmanuel Macron kërkuan nga Rusia të lirojë marinarët ukrainas që ishin rrëmbyer së bashku me anijet e tyre muajin e kaluar në ngushticën Kërç, e cila lidh Detin e Zi me Detin Azov, raporton Reuters.

Mosa ka akuzuar 24 marinarë për kalim të jashtëligjshëm të kufirit rus.

Ukraina tha se Rusia kapi tre nga anijet e tyre dhe akuzoi Moskën për agresion ushtarak.

“”Ne kërkojmë një transit të sigurt, të lirë dhe të papenguar për të gjitha anijet përmes ngushticës Kërç dhe lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë detarëve ukrainas të ndaluar ilegalisht”, tha Merkel dhe Macron në një deklaratë të përbashkët.

Pas kapjes së detarëve dhe anijeve të tyre, Kievi i ka kërkuar aleatëve të saj perëndimorë të marrin në konsideratë sanksione të tjera kundër Moskës. Rusia ka akuzuar Ukrainën për komplotimin me Perëndimin për të provokuar një krizë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Merkel dhe Macron i kërkojnë Rusisë lirimin e marinarëve ukrainas

Merkel dhe Macron i kërkojnë Rusisë lirimin e marinarëve ukrainas

Kushëriri i Kamer Metajt ankohet se u rrah nga policia

Kushëriri i Kamer Metajt ankohet se u rrah nga policia

Sindikalistët e “ElektroKosova” nuk do të lejojnë shkeljen e të drejtave të tyre nga KEDS-i

Sindikalistët e “ElektroKosova” nuk do të lejojnë shkeljen e të drejtave të tyre nga KEDS-i

Taksa ‘ngrin’ dialogun

Taksa ‘ngrin’ dialogun

Ndahen 5 mijë euro për familjen e policit Izet Demaj

Ndahen 5 mijë euro për familjen e policit Izet Demaj

Gjermania “përmbytet” nga kokaina

Gjermania “përmbytet” nga kokaina

Thaçi: Pas organizatës që plagosi Azem Vllasin qëndron Albin Kurti e Glauk Konjufca

Thaçi: Pas organizatës që plagosi Azem Vllasin qëndron Albin Kurti e Glauk Konjufca

RTK dënohet me 5 mijë euro për publikimin e gjendjes shëndetësore të Gani Gecit

RTK dënohet me 5 mijë euro për publikimin e gjendjes shëndetësore të Gani Gecit

MMPH-ja përmbyll vitin me 30 milionë euro investime kapitale

MMPH-ja përmbyll vitin me 30 milionë euro investime kapitale

Flamuri shtetëror nesër në gjysmështizë, ditë zie në nderim të policit Izet Demaj

Flamuri shtetëror nesër në gjysmështizë, ditë zie në nderim të policit Izet Demaj

Thaçi vizitë në familjen Rugova: Dialogu e uniteti, parime bazë të spektrit politik

Thaçi vizitë në familjen Rugova: Dialogu e uniteti, parime bazë të spektrit politik

Demaj, polici i 20-të i vrarë në mbrojtje të rendit dhe ligjit

Demaj, polici i 20-të i vrarë në mbrojtje të rendit dhe ligjit

Kosova vë tarifë edhe për brendet e huaja që prodhohen në Serbi dhe Bosnje

Kosova vë tarifë edhe për brendet e huaja që prodhohen në Serbi dhe Bosnje

Haradinaj për ngushëllime në familjen e policit të vrarë: Ta ruajmë njëri-tjetrin

Haradinaj për ngushëllime në familjen e policit të vrarë: Ta ruajmë njëri-tjetrin

Ivanov kërkon të mos mbështetet Marrëveshja me Greqinë

Ivanov kërkon të mos mbështetet Marrëveshja me Greqinë

Thaçi implikon Kurtin dhe Konjufcën si udhëheqës të “Syrit të Popullit”

Thaçi implikon Kurtin dhe Konjufcën si udhëheqës të “Syrit të Popullit”