Merkel dënon sulmet e Turqisë ndaj kurdëve, kërkon ndalimin e luftimeve

13.10.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel dënon sulmet e Turqisë ndaj kurdëve, kërkon ndalimin e luftimeve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë një telefonate me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan, kërkoi përfundimin e menjëhershëm të sulmit ushtarak në Siri, deklaroi një zëdhënëse e qeverisë.

”Pavarësisht interesave të ligjshme të sigurisë së Turqisë, sulmi po kërcënon zhvendosje të mëdha të popullsisë lokale, destabilizim të rajonit dhe ringjalljen e organizatës ekstremiste të Shtetit Islamik”, shtoi zëdhënësja.

Turqia filloi të mërkurën operacionin “Burimi i Paqes”, duke thënë se synon ekstremistët e Shtetit Islamik dhe milicitë kurde, por aleatët e saj perëndimorë e kanë kritikuar sulmin.

Ankaraja i konsideron milicitë kurde të lidhura me partinë e jashtëligjshme “Punëtorët e Kurdistanit” (PKK), e cila po zhvillon një kryengritje në vend. Ndërkohë 13 mijë civilë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre si pasojë e ofensivës turke. Kurdët ishin instrumental në luftimin e ISIS’it dhe ishin ndër aleatët kryesorë të SHBA’së në këtë luftë.

E gjithë ngjarja ka ndodhur megjithatë pas tërheqjes së trupave amerikane nga zona. Presidneti amerikan Donald Trump kishte paralajmëruar që moti largimin e trupave amerikane nga zonat e lfutës nëpër botë duke thënë se nuk dëshiron që të rinjtë amerikanë të humbin jetët e tyre me mijëra kilometra nga atdheu i tyre. Gjithsesi ai kishte paralajmëruar Turqinë se do të shkatërronte ekonominë e tyre nëse ata sulmojnë kurdët./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zemaj bisedon me OBSH’në rreth shtyllave ndërtuese të Strategjisë gjatë Emergjencave

Zemaj bisedon me OBSH’në rreth shtyllave ndërtuese të Strategjisë gjatë Emergjencave

Universiteti i Gjakovës merr  vendim për dhënien e titullit “Doctor Honoris Causa” –  Post mortem për ish Kongresistin Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Universiteti i Gjakovës merr vendim për dhënien e titullit “Doctor Honoris Causa” – Post mortem për ish Kongresistin Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Tetë vjet e gjashtë muaj burg për dy shtetasit e Shqipërisë, transportonin marihuanë

Tetë vjet e gjashtë muaj burg për dy shtetasit e Shqipërisë, transportonin marihuanë

Presidenti Thaçi: Sonte vij në Kosovë, për 4 ditët e kaluara në Hagë flas nesër

Presidenti Thaçi: Sonte vij në Kosovë, për 4 ditët e kaluara në Hagë flas nesër

PDK kërkon hetim për aferat në Telekomin e Kosovës

PDK kërkon hetim për aferat në Telekomin e Kosovës

Robert Burke, komandanti i ri i Forcave të Përbashkëta në Napoli

Robert Burke, komandanti i ri i Forcave të Përbashkëta në Napoli

​Zemaj: Kosova ka rritur kapacitetet për t’u ballafaquar me Covid-19

​Zemaj: Kosova ka rritur kapacitetet për t’u ballafaquar me Covid-19

10 viktima nga koronavirusi në Serbi brenda një dite, 392 raste të reja

10 viktima nga koronavirusi në Serbi brenda një dite, 392 raste të reja

​Kuçi: Përzgjedhja e anëtarëve të bordeve do të jetë me transparencë të plotë

​Kuçi: Përzgjedhja e anëtarëve të bordeve do të jetë me transparencë të plotë

Ministri Veliu i dërgon telegram ngushëllimi familjes së policit që vdiq nga koronavirusi

Ministri Veliu i dërgon telegram ngushëllimi familjes së policit që vdiq nga koronavirusi

​Vdes personi i parë në Kamenicë nga Covid 19, Kastrati jep detaje

​Vdes personi i parë në Kamenicë nga Covid 19, Kastrati jep detaje

Shorti i Championsit: Kampioni i Kosovës sfidon kampionin e Andorës

Shorti i Championsit: Kampioni i Kosovës sfidon kampionin e Andorës

Nis peticioni kundër paraqitjes së Kosovës si pjesë të Serbisë në Maps

Nis peticioni kundër paraqitjes së Kosovës si pjesë të Serbisë në Maps

VV kritikon qeverinë Hoti për rifillimin e dialogut

VV kritikon qeverinë Hoti për rifillimin e dialogut

MSh prezanton rastet e reja me Covid-19

MSh prezanton rastet e reja me Covid-19

​Rahoveci shënon epopenë e UÇK-së, nderohen dëshmorët dhe martirët

​Rahoveci shënon epopenë e UÇK-së, nderohen dëshmorët dhe martirët