Mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur

16.09.2017 10:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur

Kur e lexoj librin e kujtimeve të Át Zef Pllumit, “Rrno vetëm për me tregue”, përpara më shfaqen dy Shqipëri: ajo e autorit dhe e vuajtjeve të rrëfyera, por që jetonte i lirë me mendimet e tij, ndonëse në burg e ndër tortura, dhe një Shqipëri e burgosur, në të cilën persekutoheshin dhe torturoheshin të gjithë njerëzit që e donin lirinë e njëmendtë.

Në vargun e madh të atyre që deshën dhe sakrifikuan për lirinë ishte Át Zefi shembullor dhe një varg klerikësh e laikësh të shkolluar, që atëbotë përbënin elitën më përparimtare të Shqipërisë, shkruan Ndue Ukaj në numrin e sotëm të Kohës Ditore.

Para dhjetë vjetësh i mbylli sytë Áti i mëshirshëm, personaliteti më unik i kulturës shqiptare. Ai e deshi Shqipërinë dhe lirinë e saj, por ajo i dha atij tmerre, vuajte të pafundme e çnjerëzore.

Përgjatë disa dekadave nëpër burgje e kampe llahtarie, ai përjetoi urrejtjen e egër të diktaturës enveriste, por gjithmonë predikoi se “dashnia nuk vendoset me dhunë.” Në këtë mënyrë ai sot është figurë shembullore, apo ndërgjegjja e Shqipërisë së lirë dhe kundërpesha hyjnore kundruall së keqes.

Para dhjetë vjetësh i mbylli sytë frati i uritur, ai që për të shpëtuar ndërgjegjen dhe lirinë e tij u bë mik me ujkun dhe nuk deshi të binte në duar të njerëzve që ishin më të këqij se bishat e maleve. Po, Át Zefi i fshehur në male, lidhi miqësi me ujkun, për të cilin u mërzit shumë kur e vranë, dhe nuk pranoi të bëhej pjesë e skemave të tmerrit, që tentonin tjetërsimin e njeriut. Skena e miqësisë së tij me ujkun përbën njërin nga rrëfimet më të makthshme të librit të kujtimeve, “Rrno vetëm për me tregue.”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan