Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

05.05.2020 19:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Nuk është çudi, të jesh një prind i vetëm kërkon shumë përpjekje. Sidomos kur duhet të rritësh një fëmijë në kohën e sotme, ka disa gjëra që duhet të merren parasysh.

Për fat të mirë, ka disa mënyra që mund t’i ndihmojnë prindërit beqarë të bëhen versione më të mirë të vetvetes. Sidomos me median dixhitale, prindërit kanë disa mënyra për të kënaqur fëmijët e tyre në aktivitete të shëndetshme, transmeton Telegrafi.

Vazhdoni të lexoni për të ditur disa këshilla të mahnitshme për prindërit:

Vendosni kufijtë në dashuri

Ata thonë se është e rëndësishme që një fëmijë të ketë nënë dhe baba. Sidoqoftë, një fëmijë ka nevojë vetëm për dashuri dhe kujdes. Tani që të jeni gjithçka për fëmijën tuaj, është mirë që t’i jepnii dashuri pa kushte por gjithmonë të vendosni kufij. Mos të jeni prindi që plotëson çdo dëshirë. Ju duhet të vendosni kufij në lidhje me gjithçka në marrëdhënien tuaj me fëmijën.

Krijoni një rutinë

Në vend që të shkoni me rrjedhën çdo ditë, është mirë që të vendoseni për një rutinë të planifikuar mirë. Tani që të gjithë janë në karantinë, ju mund të ndani disa orë në shtëpi për studimet e tyre. Ju mund t’u jepni atyre fletë pune shumëzimit ose t’u thoni që të lexojnë librat e tregimeve pas drekës. Në këtë mënyrë, fëmijët do të kenë një ndjenjë të përgjegjësisë në shtëpi gjatë kësaj kohe.

Mos u mbështet në të tjerët

Menaxhimi i fëmijëve si një prind i vetëm është i vështirë, por nuk do të thotë që të filloni të mbështeteni te të tjerët gjatë gjithë kohës. Për të mos harruar, fëmijët e kësaj gjenerate janë shumë të zgjuar, kështu që në momentin që fëmija juaj kalon moshën 6 vjeç, ju mund të filloni t’i angazhoni ata në punët e shtëpisë dhe sende të tjera. Në këtë mënyrë, ata do të mësojnë shpejt rreth vetë menaxhimit të gjërave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Sekretari i OECD, i thotë Kurtit se është i gatshëm t’i ndihmojë Kosovës pas pandemisë

Sekretari i OECD, i thotë Kurtit se është i gatshëm t’i ndihmojë Kosovës pas pandemisë

50 fanellat më të bukura në histori të futbollit

50 fanellat më të bukura në histori të futbollit

Në Gjevgjeli marrin nga 1.000 euro gjobë personat që luanin valle

Në Gjevgjeli marrin nga 1.000 euro gjobë personat që luanin valle

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Nurellari: Akti amatoresk i qeverisë me Komisionin e Venecias e ka turpëruar Kosovën

Nurellari: Akti amatoresk i qeverisë me Komisionin e Venecias e ka turpëruar Kosovën

Osmani: Takova shefat e grupeve parlamentare lidhur me nismën legjislative për pandeminë

Osmani: Takova shefat e grupeve parlamentare lidhur me nismën legjislative për pandeminë

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut