Meghan Markle hyn në histori?

05.11.2020 21:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meghan Markle hyn në histori?

Dukesha britanike Meghan Markle ushtroi të drejtën e saj për të votuar në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Sipas mediave amerikane, Meghan votoi disa ditë më parë me postë pasi ishte ‘shumë e paduruar’.

Nëse kjo konfirmohet zyrtarisht, Meghan hyn në histori si pjesëtarja e parë e familjes mbretërore britanike që voton në zgjedhje, dhe ajo amerikane, pasi nuk dihet nëse Wallis Simpson, Dukesha e Windsor, e bëri atë ndonjëherë.

Ish-aktorja u lind në Los Anxhelos dhe pasi u martua me Princin Harry, ajo fitoi të drejtën për të marrë shtetësinë britanike, ndërsa djali i saj Archie ka shtetësi të dyfishtë – amerikane dhe britanike, dhe do të jetë në gjendje të votojë në zgjedhjet në të dy vendet.

Shtë një rregull i pashkruar që anëtarët e familjes mbretërore britanike nuk votojnë në zgjedhjet në Britaninë e Madhe dhe ata nuk lejohen të ndërhyjnë në politikë.

Megan dhe Harry e thyen këtë rregull kur u larguan nga mbretëria në fillim të këtij viti. Aktorja u bëri thirrje vazhdimisht amerikanëve që të shkojnë në votime dhe ajo kurrë nuk e fshehu intolerancën e saj ndaj Donald Trump.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së