Mediat serbe: Prishtina “shuplakë” amerikanëve, nuk i dëgjojnë për taksën

27.11.2018 17:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mediat serbe: Prishtina “shuplakë” amerikanëve, nuk i dëgjojnë për taksën

Departamenti Amerikan i Shtetit ka deklaruar se Pompeo i ka kërkuar Hashim Thaçit që Prishtina ta tërheqë vendimin për rritjen e taksës ndaj mallrave serbe dhe boshnjake dhe t’i kthehet përpjekjeve për normalizim të marrëdhënieve me Beogradin.

Sidoqoftë, këshilltari i kryeministrit Kosovar, Avni Arifi, ka thënë se nuk do ta tërheqin vendimin për taksën.

Arifi, i cili është edhe përfaqësues i palës kosovare në dialog me Beogradin, e ka mohuar një mundësi të tillë, duke thënë: “Jo, nuk do ta tërheqim taksën. Qeveria më parë do të bjerë, sesa që do ta tërheqë këtë vendim.”

Besohet se kërkesa për largim të taksës ka ardhur drejtpërdrejt nga sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, i cili kishte një takim zyrtar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, shkruan “Telegraf”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mediat serbe: Prishtina “shuplakë” amerikanëve, nuk i dëgjojnë për taksën

Mediat serbe: Prishtina “shuplakë” amerikanëve, nuk i dëgjojnë për taksën

Kocijançiq reagon pas dorëheqjes së kryetarëve të komunave në veri: Hiqeni taksën

Kocijançiq reagon pas dorëheqjes së kryetarëve të komunave në veri: Hiqeni taksën

Thaçi shkarkon Alma Lamën për t’i bërë vend ish-ambasadores Bukurije Gjonbalaj

Thaçi shkarkon Alma Lamën për t’i bërë vend ish-ambasadores Bukurije Gjonbalaj

Ministri Shala në nisjen e “Javët e Biznesit Kosovar”,  apelon për konsumim të produkteve vendore

Ministri Shala në nisjen e “Javët e Biznesit Kosovar”, apelon për konsumim të produkteve vendore

Aktakuzë kundër 4 personave për mashtrim dhe falsifikim të dokumenteve në rastin e veteranëve të rrejshëm

Aktakuzë kundër 4 personave për mashtrim dhe falsifikim të dokumenteve në rastin e veteranëve të rrejshëm

PSD kërkon zbatimin e marrëveshjeve Kosovë-Shqipëri

PSD kërkon zbatimin e marrëveshjeve Kosovë-Shqipëri

Ndërron jetë avokati Bajram Tmava

Ndërron jetë avokati Bajram Tmava

BQK nënshkruan memorandum mirëkuptimi me Bankën Qendrore Evropiane

BQK nënshkruan memorandum mirëkuptimi me Bankën Qendrore Evropiane

Veseli i quan të ngutshme dorëheqjet në veri

Veseli i quan të ngutshme dorëheqjet në veri

Besim Beqaj: Të rinjtë nuk janë vetëm liderët e së nesërmes

Besim Beqaj: Të rinjtë nuk janë vetëm liderët e së nesërmes

Mbrohet në liri sekretarja e Oliver Ivanoviq

Mbrohet në liri sekretarja e Oliver Ivanoviq

FSK-ja me aktivitete të shumta shënoi „Ditën e Forcës” në të gjitha kazermat e saj

FSK-ja me aktivitete të shumta shënoi „Ditën e Forcës” në të gjitha kazermat e saj

KEK-u akuzon KEDS-in se po i mashtron qytetarët

KEK-u akuzon KEDS-in se po i mashtron qytetarët

Lista Serbe paralajmëron largimin nga Kuvendi pas zhvillimeve të fundit

Lista Serbe paralajmëron largimin nga Kuvendi pas zhvillimeve të fundit

Haradinaj: Ilir vëlla, bashkë me Hazirin, atdheu dhe kombi të nderon përjetë!

Haradinaj: Ilir vëlla, bashkë me Hazirin, atdheu dhe kombi të nderon përjetë!

Agim Bahtiri: Në veri pritet të ketë telashe

Agim Bahtiri: Në veri pritet të ketë telashe