Mediat serbe: Bisedime intensive po zhvillohen në fshehtësi, marrëveshja përfundimtare Kosovë-Serbi gati

22.01.2020 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mediat serbe: Bisedime intensive po zhvillohen në fshehtësi,  marrëveshja përfundimtare Kosovë-Serbi gati

Marrëveshjen për rivendosjen e linjës ajrore në mes Prishtinës dhe Beogradit, mediat serbe, duke u thirrur në burime diplomatike, po e shohin si një dëshmi se në heshtje në prapaskenë po zhvillohen bisedime intensive për arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi.

“Një tjetër fitore”, tha Presidenti amerikan Donald Trump përmes Twitterit, duke reaguar ndaj arritjes së marrëveshjes për rikthimin e linjës ajrore Beograd-Prishtinë.

Trump në Twitter ndau edhe një fotografi të ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes në Ambasadën amerikane në Berlin.

Gazeta serbe ‘Danas’, citon presidentin amerikan Donald Trump, i cili tha se “të gjithë thoshin se nuk mund të realizohet, megjithatë, për herë të parë në njëzet e pesë vjetët e fundit do të vendosen fluturime të drejtpërdrejta midis Serbisë dhe Kosovës”, duke falënderuar ambasadorët Robert O’Brien dhe Richard Grenell, përcjell Telegrafi.

Marrëveshja u nënshkrua nga delegacioni i Ministrisë serbe të Ekonomisë me përfaqësues të kompanisë ajrore “Lufthansa”, në prani të ambasadorit amerikan në Gjermani dhe të dërguarit special presidencial i SHBA për Dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell  dhe Robert O’Brien -këshilltar i Sigurisë Kombëtare të SHBA.

Sipas gazetës serbe, njëri nga kushtet që marrëveshja të zbatohet është heqja e taksës për mallrat serbe.

Marrëveshjen e ka konsideruar si sukses presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i cili ka falënderuar publikisht amerikanët Grenell dhe O’Brien për “energjinë dhe përpjekjen që bënë për të arritur  marrëveshjen, si dhe presidentin Trump për interesimin e treguar”.

Rivendosjen e linjës ajrore Beograd-Prishtinë, burime diplomatike të gazetës “Danas” e interpretojnë si dëshmi se në kuadër të heshtjes së bisedimeve të udhëhequra nga Brukseli për gjetjen e një zgjidhje përfundimtare për Kosovën, intensivisht po negociohet në prapaskenë, me një rol aktiv të Washingtonit, përcjell Telegrafi.

“Grenell dhe O’Brien janë njerëzit më të besueshëm të Trump-it, dhe prezantojnë pjesën e administratës së Uashingtonit që do të pajtohej me ndarjen e Kosovës, në qoftë se për këtë dakordohen Beogradi dhe Prishtina. Muajt e ardhshëm do të vazhdojë angazhimi i rritur i SHBA-së për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Arritja e marrëveshjes do të ishte përfitim i dyfishtë për presidentin Trump – me çfarë ai do të regjistronte një poen të madh të politikës së jashtme në skenën ndërkombëtare gjatë garës për mandatin e tij të dytë presidencial, si dhe do të zvogëlonte ndikimin e Rusisë, rivalit kryesor në politikën e jashtme të Amerikës, ndaj Serbisë”, citon gazeta serbe duke u thirrur në burimet e saj diplomatike.

Naim Leo Beshiri, drejtor i Institutit për Studime Evropiane, ka thënë për gazetën serbe, se marrëveshja për rivendosjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd është një sinjal i mirë – pas “shuarjes” së dialogut për më shumë se një vit.

Beshiri thekson se “duke pasur parasysh faktin se negociatat janë kryer në fshehtësi, ato nuk i janë ekspozuar vlerësimeve të përgjegjësisë publike, kështu që kompania gjermane do t’i menaxhojë fluturimet në vend të kompanisë nga Serbia apo Kosova”. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

Veseli: Qeveria në ikje po e rrezikon sovranitetin e veriut të Kosovës

Shqipëria shënon 18 viktima dhe 333 të prekur nga COVID-19

Shqipëria shënon 18 viktima dhe 333 të prekur nga COVID-19

Me kokën lartë si një hero fitimtar, momenti kur mjeku Kraja del nga spitali Infektiv i shëruar nga CoVid-19

Me kokën lartë si një hero fitimtar, momenti kur mjeku Kraja del nga spitali Infektiv i shëruar nga CoVid-19

Solidaritet dhe frikë për të ndihmuar në Maqedoninë e Veriut

Solidaritet dhe frikë për të ndihmuar në Maqedoninë e Veriut

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Gjashtë të shëruar nga koronavirusi pritet të lirohen sot, dy vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Kraja mposhti koronavirusin, ja çfarë shkruan Rama për mjekun e njohur: Iu përgjigj i pari luftës…

Kraja mposhti koronavirusin, ja çfarë shkruan Rama për mjekun e njohur: Iu përgjigj i pari luftës…

MAPL-DEMOS shpërblejnë Gjilanin me grant prej 430 mijë euro për performancën e lartë

MAPL-DEMOS shpërblejnë Gjilanin me grant prej 430 mijë euro për performancën e lartë

Isufi: Serbia vendosi në karantinë komunat në veri, ku janë institucionet kosovare?

Isufi: Serbia vendosi në karantinë komunat në veri, ku janë institucionet kosovare?

Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Kadri Veseli: Qeveria në ikje t’i ndihmojë kosovarët që duan të kthehen nga Evropa

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo Amerikane kundër vendimit të Qeverisë për favorizimin e Telekomit

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo Amerikane kundër vendimit të Qeverisë për favorizimin e Telekomit

Ministri serb: Më keq se taksa 100 % nëse reciprociteti do të jetë siç thotë Prishtina

Ministri serb: Më keq se taksa 100 % nëse reciprociteti do të jetë siç thotë Prishtina

Nëntë shqiptarë në Amerikë të vdekur nga koronavirusi

Nëntë shqiptarë në Amerikë të vdekur nga koronavirusi

Tahiri: Kurti nuk e ka problem dhunimin e sovranitetit të Kosovës nga Serbia

Tahiri: Kurti nuk e ka problem dhunimin e sovranitetit të Kosovës nga Serbia

Gjilanasi me koronavirus kishte ardhur nga Zvicra, me 54 të tjerë

Gjilanasi me koronavirus kishte ardhur nga Zvicra, me 54 të tjerë

Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në karantinë, me urdhër të Serbisë izolohen 200 qytetarë në pesë komuna të Kosovës

Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në karantinë, me urdhër të Serbisë izolohen 200 qytetarë në pesë komuna të Kosovës

Kërkohen masa shtesë për respektimin e orës policore në Maqedoninë e V.

Kërkohen masa shtesë për respektimin e orës policore në Maqedoninë e V.