Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

10.05.2019 13:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Me përditësimin e fundit të Windows 10-ës që do të debutojë këtë muaj, Microsoft është një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve. Windows Hello ka marrë certifikimin e FIDO2, një standard industrie i cili e konsideron Windows Hello që metodë të sigurtë kyçjeje.

Tashmë përdoruesit e Windows 10-ës versioni 1903 do të mund të aksesojnë pajisjet, aplikacionet dhe shërbimet online duke përdorur metodat biometrike ose PIN në vend të fjalëkalimeve.

Kjo do të thotë se në Microsoft Edge, Google Chrome dhe Mozilla Firefox përdoruesit e Microsoft mund të kyçen me teknologjinë e njohjes së fytyrës ose skanerët e shenjave të gishtërinjve.

Këto metoda biometrike do ti japin përdoruesve akses në programe si Outlook.com, Office 365, Skype, Xbox Live në kompjuter dhe më shumë.

Me 800 milionë përdorues aktivë të Windows 10-ës, funksioni i ri pritet të ketë impakt të gjerë. Është përpjekja më e fundit e kompanisë për të eliminuar fjalëkalimet. Në një postim në blog Microsoft thoshte se askush nuk i pëlqen fjalëkalimet me përjashtim të hakerëve.

Kompania tashmë po inkurajon kompanitë të tjera dhe zhvilluesit e softuerit ti përkushton qasjes së re pa fjalëkalime. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Facebook zbut qëndrimin nga blockchain dhe kriptomonedhave

Facebook zbut qëndrimin nga blockchain dhe kriptomonedhave

ICTSlab pjesë e Institutit Python, një qendër laboratorike e certifikuar për trajnimet në gjuhën e programimit Python

ICTSlab pjesë e Institutit Python, një qendër laboratorike e certifikuar për trajnimet në gjuhën e programimit Python

Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”

Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”

“Qëndron po fitove Champions?” Pochettino “shtang” tifozët e Tottenhamit

“Qëndron po fitove Champions?” Pochettino “shtang” tifozët e Tottenhamit

Sensori i ri i Samsung i hap rrugë kamerave 64-megapiksel tek smartfonët

Sensori i ri i Samsung i hap rrugë kamerave 64-megapiksel tek smartfonët

Çfarë tha Mozzik në Aerportin e Baselit? Gazeta zvicerane jep detaje të reja për largimin e Loredanës

Çfarë tha Mozzik në Aerportin e Baselit? Gazeta zvicerane jep detaje të reja për largimin e Loredanës

Në krye të Telekom Albania vihet një bullgar

Në krye të Telekom Albania vihet një bullgar

Vlera e bitcoin në pikën më të lartë që prej 8 muajsh

Vlera e bitcoin në pikën më të lartë që prej 8 muajsh

Samsung zbulon nesër datën e ri-debutimit të Galaxy Fold

Samsung zbulon nesër datën e ri-debutimit të Galaxy Fold

Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

Mourinho: Edhe Klopp, edhe Pochettino meritojnë trofe

Mourinho: Edhe Klopp, edhe Pochettino meritojnë trofe

A do ta shpëtojë Qeveria Telekomin nga falimentimi?

A do ta shpëtojë Qeveria Telekomin nga falimentimi?

Shqipëria nis procedurat për teknologjinë 5G

Shqipëria nis procedurat për teknologjinë 5G