Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

19.11.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

Biznesmeni Shkëlqim Devolli ka marrë një post diplomatik, këtë herë nga Republika e Kosovës.

“Kohavisioni” ka siguruar një vendim, me të cilin Devolli, është emëruar për Konsull Nderi i Kosovës në Malin e Zi, raporton KTV.

Vendimi, i cili nuk mban datë, por që pretendohet të jetë nxjerrë në gusht të këtij viti, precizon se Devolli do t’i përfaqësojë interesat e Republikës së Kosovës në Malin e Zi, më saktësisht në rrethin konsullor të Rozhajës, rreth një orë udhëtim larg Pejës, vendlindjes së tij.

MPJ-ja ka provuar për disa muaj ta mbajë të fshehtë këtë vendim.

KTV-ja, javën e kaluar ka dërguar pyetje te zyra për media, këshilltarët dhe Sekretari i Ministrisë së Punëve të Jashtme, lidhur me kohën e emërimit të Devollit, formën e përzgjedhjes dhe angazhimet e tij.

Askush në Ministrinë e Punëve të Jashtme, nuk e ka konfirmuar, por as mohuar emërimin e Shkëlqim Devollit për Konsull Nderi në Malin e Zi.

Por, që një vendim i tillë është nxjerrë, e ka konfirmuar një javë më vonë, në kushte anonimiteti, një zyrtar i lartë i kësaj ministrie.

Ngjashëm, pa përgjigje kanë mbetur edhe pyetjet dërguar në adresë të Korporatës “Devolli”, që për pronar ka Shkëlqim Devollin.

Shkëlqim Devolli ishte konsull i Maqedonisë në Pejë, derisa vëllai i tij, Blerim Devolli, ka qenë Konsull Nderi i Shqipërisë po ashtu në Pejë, por më vonë i shkarkuar nga kjo pozitë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare