Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

19.11.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

Biznesmeni Shkëlqim Devolli ka marrë një post diplomatik, këtë herë nga Republika e Kosovës.

“Kohavisioni” ka siguruar një vendim, me të cilin Devolli, është emëruar për Konsull Nderi i Kosovës në Malin e Zi, raporton KTV.

Vendimi, i cili nuk mban datë, por që pretendohet të jetë nxjerrë në gusht të këtij viti, precizon se Devolli do t’i përfaqësojë interesat e Republikës së Kosovës në Malin e Zi, më saktësisht në rrethin konsullor të Rozhajës, rreth një orë udhëtim larg Pejës, vendlindjes së tij.

MPJ-ja ka provuar për disa muaj ta mbajë të fshehtë këtë vendim.

KTV-ja, javën e kaluar ka dërguar pyetje te zyra për media, këshilltarët dhe Sekretari i Ministrisë së Punëve të Jashtme, lidhur me kohën e emërimit të Devollit, formën e përzgjedhjes dhe angazhimet e tij.

Askush në Ministrinë e Punëve të Jashtme, nuk e ka konfirmuar, por as mohuar emërimin e Shkëlqim Devollit për Konsull Nderi në Malin e Zi.

Por, që një vendim i tillë është nxjerrë, e ka konfirmuar një javë më vonë, në kushte anonimiteti, një zyrtar i lartë i kësaj ministrie.

Ngjashëm, pa përgjigje kanë mbetur edhe pyetjet dërguar në adresë të Korporatës “Devolli”, që për pronar ka Shkëlqim Devollin.

Shkëlqim Devolli ishte konsull i Maqedonisë në Pejë, derisa vëllai i tij, Blerim Devolli, ka qenë Konsull Nderi i Shqipërisë po ashtu në Pejë, por më vonë i shkarkuar nga kjo pozitë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, e para Merkeli

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, e para Merkeli

Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Enver Hasani: VV dy herë provon të bëjë qeverinë, nëse nuk bëhet shkohet në zgjedhje të reja

Kurti tregon si u bllokuan me Isa Mustafën për zgjedhje të ministrive

Kurti tregon si u bllokuan me Isa Mustafën për zgjedhje të ministrive

Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

LDK-ja njofton për takimin me Abbottin, nuk jep detaje

LDK-ja njofton për takimin me Abbottin, nuk jep detaje

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Mjeku i dëshpëruar për pezullimin e Ligjit për Paga: Bravo për varfërimin e mbi 60 mijë familjeve

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Hoti në Shtime: Investimi në nxënës do të thotë investim në të ardhmen

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Paralajmërohen grevat, a do të ketë kolaps në vend pas pezullimit të Ligjit për Paga?

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Mbyllet qendra e sapohapur e masazhit në Sojevë të Ferizajt

Për dy muaj konfiskohen 49 vetura për Shmangie nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore

Për dy muaj konfiskohen 49 vetura për Shmangie nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore