Më shumë të prekur jashtë Kinës se sa brenda saj nga coronavirusi – BE thotë se nuk ka asnjë arsye për panik

26.02.2020 17:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Më shumë të prekur jashtë Kinës se sa brenda saj nga coronavirusi – BE thotë se nuk ka asnjë arsye për panik

Evropa nuk duhet të “heqë dorë nga paniku” për përhapjen e coronavirusit, paralajmëroi komisioneri i BE-së për shëndetin të mërkurën.

Një deklaratë e tillë, sipas Euronews, përcjell Telegrafi, vjen edhe pse Greqia konfirmoi rastin e saj të parë me coronavirus, një ditë pasi virusi u përhap në Zvicër, Austri, Kroaci dhe Spanjë – dhe OBSH njoftoi më shumë infeksione të reja jashtë Kinës sesa brenda për herë të parë.
“Kjo është një situatë shqetësuese por ne nuk duhet të bëjmë panik”, ka thënë Stella Kyriakides në Romë.

“Ne gjithashtu duhet të jemi vigjilentë kur bëhet fjalë për keqinformimet dhe dezinformimet, si dhe deklarata të cilat janë mashtruese dhe vënë në diskutim punën e autoriteteve publike”.

Ndryshe, ministria greke e shëndetësisë tha se një grua 38-vjeçare në Selanik, e cila kohët e fundit kishte udhëtuar në Itali, testoi pozitive për virusin.

Njerëzit që erdhën në kontakt me të po hyjnë vullnetarisht në karantinë.

Shefi i OBSH-së, Tedros Ghebreyesus, tha se numri i rasteve të reja me coronavirus në të gjithë botën të martën ishte 427 krahasuar me vetëm 411 brenda Kinës, ku filloi shpërthimi.

Ai tha se kishte raste të reja në Iran, Irak, Kuvajt dhe Oman, dhe raste të reja në Algjeri, Austri, Kroaci, Gjermani, Spanjën kontinentale dhe Zvicër.

Një ekip i përbashkët i OBSH-së dhe zyrtarë të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka udhëtuar në Romë për të rishikuar masat e shëndetit publik të Italisë dhe që një ekip i veçantë i OBSH-së do të udhëtonte në Iran këtë fundjavë “për të siguruar mbështetje”, shtoi ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative