Me lojë të barabartë, Prishtina mposhtët nga Drita

08.03.2020 16:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me lojë të barabartë, Prishtina mposhtët nga Drita

Drita ka fituar me rezultat të ngushtë 2-1 ndaj Prishtinë në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 22-të në Ipko Superligën e Kosovës.

Derbi i javës sjelli një derbi të zjarrtë në fushë dhe tribuna, ku nuk munguan as koreografitë dhe mjetet piroteknike.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat, pa shumë raste shënime dhe me Dritën më pragmatike.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e tetë të ndeshjes, kur Kastriot Rexha shënoi nga afërsia për epërsinë 1-0.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë më agresive, me Prishtinën që krijonte më shumë në kërkim të barazimit dhe Dritën që donte të mbronte rezultatin.

Megjithatë, Prishtina arriti ta thyej mbrojtjen e gjilanasve në minutën e 70-të duke barazuar në 1-1 me anë të Otto John dhe falë ndihmës së portierit Faton Maloku.

Deri në fund të ndeshjes pati edhe disa raste nga të dyja skuadrat, por golin e gjetën vetëm vendasit me anë të Astrit Fazliut (80’), i cili shënoi një gol të bukur dhe vulosi rezultatin përfundimtar 2-1.

Me këtë fitore, Drita e sheh veten në pozitën e dytë me 43 pikë apo dy më shumë se Prishtina e katërta.

Më këtë ndeshje skuadrat përfunduan fazën e dytë të rregullt të Superligës, ndërsa me përfundimin e ndeshjeve të nesërme, do të hidhet shorti për fazën e tretë me sistemin e Bergerit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!