Me kërkesë të VV-së dhe LDK-së nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme për Telekomin

13.05.2019 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me kërkesë të VV-së dhe LDK-së nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme për Telekomin

Albulena Haxhiu, deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, ka folur rreth mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit. Haxhiu tha se në këtë mbledhje u vendos të mbahen disa seanca, ndër to edhe seanca e jashtëzakonshme për Telekomin e Kosovës.

“Për shkak të mosfunksionimit të Kuvendit, seanca plenare është vendosur të jetë me mbi 70 pika. Kjo për shkak të mospunës së Kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli. Pasi që ai nuk e ka prioritet udhëheqjen e Kuvendit të Kosovës dhe për këtë janë mbledhur shumë projektligje, raporte etj.”

Deputetja Haxhiu ka thënë se gati 1 vit ka kaluar nga rezoluta e votuar në Kuvend që e obligon Qeverinë të ndërpresë kontratën e Telekomit të Kosovës me Z-Mobile.

“Grupi parlamentar i VV-së dhe LDK-së kanë kërkuar seancë të jashtëzakonshme, në lidhje me gjendjen e PTK-së dhe mos zbatimin e rezolutës së votuar në Kuvend të Republikës së Kosovës në qershor të vitit të kaluar. Afër 1 vjet ka kaluar që kur Kuvendi ka votuar një rezolutë sa i përket rimëkëmbjes së PTK-së, dhe asnjë nga pikat nuk janë zbatuar dhe njëra pjesërisht. Aty ka qenë një pikë e rëndësishme që ka pasur të bëjë me ndërprerjen e menjëhershme e kontratës me Z-Mobile dhe qeveria nuk e ka ndërmarrur asnjë veprim. Edhe pse kjo ishte kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Përshkak të kësaj tani telekomi gjendet buzë falimentimit.” /GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik