Me gjetjet e sotme mortore përfundojnë gërmimet për sivjet, në pranverë vazhdojnë në Serbi

18.12.2020 17:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me gjetjet e sotme mortore përfundojnë gërmimet për sivjet, në pranverë vazhdojnë në Serbi

Mbetje mortore të një personi janë gjetur sot në varrezat e qytetit të Rahovecit dhe mbetje të një personi tjetër në Prizren, persona këta të vrarë dhe groposur pastaj nga forcat serbe, gjatë luftës së fundit në Kosovë. Pas ekzaminimeve mjeko-ligjore dhe identifikimit, mbetjet mortore do t’u dorëzohen familjarëve për varrim, bëjnë të ditur zyrtar nga Komisioni Qeveritar për Persona të Pagjetur.

Udhëheqësi i njësisë në kuadër të Komisionit Qeveritar për Persona të Pagjetur, Kushtrim Gara thotë për KosovaPress, se mbetjet mortore të gjetura në Rahovec kanë qenë në hapësirën e varrezave të qytetit.

Ai tregon detaje sa i përket mbetjeve mortore të zhvarrosura sot në Rahovec.

“Në rastin e Rahovecit informata është ndarë muaj më parë, po flasim për një viktimë diku në muajin maj të vitit 1999, e cila është groposur në këtë hapësirë të varrezave nga forcat serbe në kohën kur pikërisht familja e dy viktimave të tjera të luftës kanë qenë duke varrosur familjarët e tyre nga forcat serbe, pikërisht në atë moment ka pasur një ndërhyrje nga forcat serbe dhe kanë groposur këtë trup duke larguar familjarët”, tregon Gara.

Ai thotë se për të dy lokacionet ku është gërmuar sot, informatat janë marrë nga qytetarët dhe bënë thirrje që të gjitha ata që kanë dyshime për lokacione të tilla, të njoftojnë Qeverinë e Kosovës.

“Pasdite pastaj është vazhduar me gërmimet edhe me një lokacion tjetër po ashtu brenda hapësirës së varrezave të qytetit, por flas në qytetin e Prizrenit, në varrezat e lagjes Tuzus të Prizrenit dhe gërmimet kanë rezultuar me gjetjen dhe zhvarrosjen e mbetjeve mortore të paktën të një personi ose viktimë të luftës. Po them të paktën meqë sigurisht që në dy rastet është e nevojshme të kryhen procedurat ose ekzaminimet e nevojshme mjeko-ligjore dhe mostrat nga mbetjet mortore të zhvarrosura të dërgohen për analizë të AND-së që t konfirmohet ose identifikohen këto mbetje mortore dhe pas identifikimit do t’u kthehen familjeve për varrim”, thotë Gara.

Gërmimet sot janë zhvilluar me urdhëresë të Prokurorisë për Krime Lufte.

Me këto dy lokacion përfundojnë gërmimet për sivjet, meqë kushtet atmosferike tashmë përbëjnë vështirësi në punën e gërmimeve në teren.

Në pranverë pritet të vazhdojnë gërmimet në Kizhevak dhe Shtaval të Serbisë./G.Kadrija/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme