Me certifikatë të falsifikuar një operator ekonomik synoi të marrë tender në Policinë e Kosovës

23.11.2019 08:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me certifikatë të falsifikuar një operator ekonomik synoi të marrë tender në Policinë e Kosovës

Në hallkën e parë të zinxhirit të hetuesisë një kompani kosovare ka tentuar të fitojë tender me certifikatë, e cila dyshohet se është e falsifikuar. Tenderi “Furnizim me Pajisje Policore” i ndarë në disa lote (pjesë) i hapur muaj më parë nga Policia e Kosovës ende nuk është përmbyllur, shkruan sot Koha Ditore.

Një nga operatorët ekonomikë- Artius Group, që ka synuar të bëjë furnizimin me pajisje dyshohet që nuk ka certifikatë valide nga prodhuesi. Certifikimi nga prodhuesi ka qenë një nga kushtet e dosjes së tenderit.

Organi Shqyrtues i Prokurimit e ka diskualifikuar këtë kompani për shkak të pretendimeve që Policia e Kosovës ka paraqitur se kjo kompani ka falsifikuar një certifikatë të paraqitur në procesin tenderues nga kompania “Cytac” nga Kina.

OShP-ja, përmes vendimit që ka marrë ditë më parë, ka thënë se është vërtetuar mashtrimi nga ana e kësaj kompanie. “Operatori ekonomik ka paraqitur të dhëna të rreme, me ç ‘rast është vërtetuar se kompania prodhuese ‘Cytac’ nga Kina nuk e ka furnizuar kompaninë ‘Artius Group’ me artikullin e kërkuar nga Autoriteti Kontraktues”, thuhet në këtë vendim.

Përveç diskualifikimit nga ky tender e ka të ndaluar pjesëmarrjen në tender edhe për një kohë. “Të njëjtit operator ekonomik i ndalohet pjesëmarrja në aktivitetet e prokurimit publik në Republikën e Kosovës që nga data 19.11.2019 deri me datën 18.05.20220”, thuhet në këtë vendim. Ky tender ishte hapur në vitin 2018.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Aktakuzë kundër njëzet personave

Aktakuzë kundër njëzet personave

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës