Me certifikatë të falsifikuar një operator ekonomik synoi të marrë tender në Policinë e Kosovës

23.11.2019 08:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Me certifikatë të falsifikuar një operator ekonomik synoi të marrë tender në Policinë e Kosovës

Në hallkën e parë të zinxhirit të hetuesisë një kompani kosovare ka tentuar të fitojë tender me certifikatë, e cila dyshohet se është e falsifikuar. Tenderi “Furnizim me Pajisje Policore” i ndarë në disa lote (pjesë) i hapur muaj më parë nga Policia e Kosovës ende nuk është përmbyllur, shkruan sot Koha Ditore.

Një nga operatorët ekonomikë- Artius Group, që ka synuar të bëjë furnizimin me pajisje dyshohet që nuk ka certifikatë valide nga prodhuesi. Certifikimi nga prodhuesi ka qenë një nga kushtet e dosjes së tenderit.

Organi Shqyrtues i Prokurimit e ka diskualifikuar këtë kompani për shkak të pretendimeve që Policia e Kosovës ka paraqitur se kjo kompani ka falsifikuar një certifikatë të paraqitur në procesin tenderues nga kompania “Cytac” nga Kina.

OShP-ja, përmes vendimit që ka marrë ditë më parë, ka thënë se është vërtetuar mashtrimi nga ana e kësaj kompanie. “Operatori ekonomik ka paraqitur të dhëna të rreme, me ç ‘rast është vërtetuar se kompania prodhuese ‘Cytac’ nga Kina nuk e ka furnizuar kompaninë ‘Artius Group’ me artikullin e kërkuar nga Autoriteti Kontraktues”, thuhet në këtë vendim.

Përveç diskualifikimit nga ky tender e ka të ndaluar pjesëmarrjen në tender edhe për një kohë. “Të njëjtit operator ekonomik i ndalohet pjesëmarrja në aktivitetet e prokurimit publik në Republikën e Kosovës që nga data 19.11.2019 deri me datën 18.05.20220”, thuhet në këtë vendim. Ky tender ishte hapur në vitin 2018.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Ngjarja horror/ Babai gjen të vdekur 3 fëmijët dhe gruan të shtrirë në rrugë (Foto)

Ngjarja horror/ Babai gjen të vdekur 3 fëmijët dhe gruan të shtrirë në rrugë (Foto)

Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Nesër në Berlin do të bisedohet rreth rivendosjes së hekurudhës mes Kosovës e Serbisë

Nesër në Berlin do të bisedohet rreth rivendosjes së hekurudhës mes Kosovës e Serbisë

Nesër shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit,   Presidenti Thaçi merr pjesë

Nesër shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit, Presidenti Thaçi merr pjesë

A do të konstatohet sot që nuk ka kushte për marrëveshje mes LVV-së e LDK-së?

A do të konstatohet sot që nuk ka kushte për marrëveshje mes LVV-së e LDK-së?

Politikologu: Partia e Isa Mustafës, marrëveshjen e mundshme me LVV’në, e ka konvertuar në pazar politik

Politikologu: Partia e Isa Mustafës, marrëveshjen e mundshme me LVV’në, e ka konvertuar në pazar politik

Infektologët kosovarë apelojnë: Shteti ta shtojë kujdesin rreth coronavirusit

Infektologët kosovarë apelojnë: Shteti ta shtojë kujdesin rreth coronavirusit

Sulmoi policin në Lipjan, një serb i dehur arrestohet nga policia

Sulmoi policin në Lipjan, një serb i dehur arrestohet nga policia

Të anulohet projekti në Liqenin e Badovcit, nëse jo paralajmërohen protesta

Të anulohet projekti në Liqenin e Badovcit, nëse jo paralajmërohen protesta

Dyshohet se festoi Vitin e Ri me armë zjarri, u arrestua dje nga policia në Pejë

Dyshohet se festoi Vitin e Ri me armë zjarri, u arrestua dje nga policia në Pejë

Sipas PSD, marrëveshjet e arritura nga ky proces janë të dëmshme

Sipas PSD, marrëveshjet e arritura nga ky proces janë të dëmshme

Bashkimi i shëndetësisë me sportin dhe ndarja e MKRS-së, kundërshtohet

Bashkimi i shëndetësisë me sportin dhe ndarja e MKRS-së, kundërshtohet

Pse Trump po angazhohet kaq fort për Kosovën e Serbinë

Pse Trump po angazhohet kaq fort për Kosovën e Serbinë

Nuk do t’i mbani dot lotët, shpëtohet 2 vjeçarja pas 24 orësh. Nëna akoma brenda (FOTO)

Nuk do t’i mbani dot lotët, shpëtohet 2 vjeçarja pas 24 orësh. Nëna akoma brenda (FOTO)