Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

16.05.2019 22:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Një prej pionerëve të memeve online nuk ekziston më.

“You’re the Man Now, Dog!” i cili njihet si YTMND është mbyllur përgjithnjë. Përdoruesit e Twitter vunë re se sajti nuk ishte i aksesueshëm ditën e Hënë dhe fjala u përhap shpejt nëpër forume dhe pjesët tjera të uebit.

YTMND njihet për faqet e gjeneruara nga përdoruesit dhe mbushura me një imazhe të vetëm, përfshirë edhe GIF, i pajisur me tekst dhe nganjëherë edhe me zë dhe muzikë.

Domaini YTMND.com u regjistrua për herë të parë nga themeluesi i saj Mark Goldberg më 1 Prill 2004. Emrin sajti e mori nga një frazë e përdorur në filmin Finding Forrester nga Sean Connery.

Sajti u bë shumë popullor në mesin e viteve 2000 dhe arriti madje të gjeneronte fitim. Në kulmin e tij sajti gjeneroi meme të famshme si Picard Song apo memeja ku një grua nuk ndryshonte nimikën e fytyrës pavarësisht pozimeve të ndryshme.

Megjithatë themeluesi u lodh nga kërcënimet me jetë që i bëheshin dhe raportimin e tij apo nga ponorgrafia e fëmijëve dhe nazistët që filluan të popullonin platformën.

Efektivisht ai ndaloi së punuari në YTMND në 2014-ën ndërsa sajti vijoi të ishte aktiv deri këtë javë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë