Mbyllën dy kuzhinat popullore nga Halil Kastrati, shkaku i Korona virusit, ndërsa ushqimin do të dërgohet për familjet skamnore në shtëpi

13.03.2020 20:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbyllën dy kuzhinat popullore nga Halil Kastrati, shkaku i Korona virusit, ndërsa ushqimin do të dërgohet për familjet skamnore në shtëpi

Drejruesi i shoqatës humanitare “Jetimat e Bllkanit”, Halil Kastrati për arsye të shfaqjës së epidemisë Korona virus, duke i zbatuar masat mbrojtëse ka mbyllur dy kuzhinat popullore.

Ajo e Prizrenit dhe Janjevës së Lipjanit, sipas himanistit Kastrati do të mhyllen përkohësisht.

Sipas Kastratit, ushqimi nga këto kuzhina do t’ju dërgohet nëpër shtëpi familjeve nevojtare.

Humanisti i famshëm Kastrati, bëri apel tek donatorët që mos të ndalen me ndihma.

Shkrimi i plotë i reagimit nga Halil Kastratit:

NJOFTIM!

Kuzhina popullore e “Jetimave të Ballkanit”, që vepron në Prizren për një dekadë, falë bamirësve nuk u ndal asnjë ditë të vetme. Në kuzhinën tonë për këto vite u ushqyen mijëra persona. Familje skamnore, jetimë, të sëmurë, e të gjithë ata që patën nevojë. Po ashtu muaj më parë hapem edhe kuzhinën tjetër në Janjevë që po ashtu është në shërbim të skamnorëve të kësaj ane. Të nderuar bamirës, ju qytetarë!

Masat e marra nga Qeveria e Republikës së Kosovë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, na obligojnë edhe neve që të ndërmarrim hapa të tillë. Në mesin e tyre është edhe mbyllja e përkohshme e kuzhinave tona në Prizren e Janjevë.

Por, kjo nuk do të thotë që ne të ndalim aktivitetin tonë. Do të ndryshojë vetëm forma e aktivitetit. Tani e tutje të gjitha atyre familjeve që janë ushqyer në kuzhinën tonë, do t’u dërgojmë ushqim në shtëpi, si masë parandaluese.

Ftojmë donatorët dhe bamirësit të vazhdojnë të përkrahin funksionimin normal të kuzhinës sonë. Ne po ashtu do të ndërmarrim edhe masat higjienike dhe sanitare të përfshira në Masat Qeveritare, në mënyrë që të parandalojmë çdo rrezik për përhapjen e koronavirusit. Edhe kjo situatë do të kalojë shumë shpejt. Ndërsa neve do të njoftojmë menjëherë për rihapjen e tyre.

Zoti na ndihmoftë në tejkalimin e kësaj sprove!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OAK kërkon që mediat të përfshihen në skemën e Qeverisë për pagë shtesë

OAK kërkon që mediat të përfshihen në skemën e Qeverisë për pagë shtesë

“Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja”/ Rama publikon kurbën e Covid-19 në Shqipëri

“Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja”/ Rama publikon kurbën e Covid-19 në Shqipëri

Deklaratat e Agim Bahtirit për vëllavrasje në Kosovë, VV: S’kemi nevojë për konflikt

Deklaratat e Agim Bahtirit për vëllavrasje në Kosovë, VV: S’kemi nevojë për konflikt

Idrizi: Gjuha nxitëse për vëllavrasje nga kryetari i Mitrovicës, është e tmerrshme dhe e dënueshme

Idrizi: Gjuha nxitëse për vëllavrasje nga kryetari i Mitrovicës, është e tmerrshme dhe e dënueshme

OAK: Urgjent të ndahen mjetet për punëtorët e sektorit privat

OAK: Urgjent të ndahen mjetet për punëtorët e sektorit privat

Ndërron jetë një 79-vjeçar, viktima e 11 e COVID-19 në Shqipëri

Ndërron jetë një 79-vjeçar, viktima e 11 e COVID-19 në Shqipëri

Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it, insiston në qeveri gjithëpërfshirëse

Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it, insiston në qeveri gjithëpërfshirëse

120 mijë punëtorë rrezikojnë të mos marrin paga, ose t’i marrin ato të përgjysmuara

120 mijë punëtorë rrezikojnë të mos marrin paga, ose t’i marrin ato të përgjysmuara

Para konsultimeve me partitë rreth krijimit të Qeverisë, Thaci takon ambasadorët e QUINT-it

Para konsultimeve me partitë rreth krijimit të Qeverisë, Thaci takon ambasadorët e QUINT-it

Qorrolli: Pa VV-në s’mund të bëhet Qeveria, kjo mund të ndodhë vetëm nëse ajo heq dorë

Qorrolli: Pa VV-në s’mund të bëhet Qeveria, kjo mund të ndodhë vetëm nëse ajo heq dorë

Bota pp lufton kundër pandemisë Koronavirus, ndërsa 25 të rinjë britanikë organizojnë nejë me muzikë në shpi!

Bota pp lufton kundër pandemisë Koronavirus, ndërsa 25 të rinjë britanikë organizojnë nejë me muzikë në shpi!

Edhe Moska është futur në karantinë

Edhe Moska është futur në karantinë

Në Amerikë numri i të vdekurve nga coronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, Trump nuk merr masa rigoroze

Në Amerikë numri i të vdekurve nga coronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, Trump nuk merr masa rigoroze

Edhe pse në moshë të shtyerë e fiton betejë me Koronavirus 80-vjecarja në Shqipëri

Edhe pse në moshë të shtyerë e fiton betejë me Koronavirus 80-vjecarja në Shqipëri

Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!