Mbushet me pacientë Klinika Infektive në Pejë

13.07.2020 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbushet me pacientë Klinika Infektive në Pejë

Ngjason me Klinikën Infektivë në Prishtinë. E madje në këtë kohë të Pandemisë, luan rolin e njëjtë.

Në Klinikën Infektive të Spitalit Rajonal të Pejës ka filluar trajtimi i pacientëve të prekur me Covid 19.

Madje edhe kjo klinikë është mbushur me pacient.

Sipas Drejtori i Spitalit Rajonal të Pejës, Skender Dreshaj brenda kësaj klinike po trajtohen gjithës 54 pacientë.

Për shkak të numrit të madh të pacientëve që po kërkojnë ndihmë, Dreshaj thotë se janë detyruar të bëjnë edhe riorganizim hapësinor në Spital.

Në këto reparte janë aktivizuar edhe infermierët nga Klinikat tjera.

Por numri i tyre ka filluar të jetë shqetësueses pasi shumë prej tyre janë prekur nga virusi.

E për shkak të mungesës së stafit mjekësor, në këtë Klinikë u doli në ndihmë edhe një ish infektolog i cili tash është në pension.

Zenel Shatrri thotë se me të parë situatën, e pa të arsyeshme të kthehet në Klinikë.

Ndërkohë, gjatë të Hënës në Klinikën Infektive u pa një numër i madh i qytetarëve që po prisnin për kontrolle mjekësore.

Ata po thonë se për ta kryer këtë po duhet të presin disa ditë.

E në këtë Klinikë për të kryer kontrolle mjekësore në lidhje me virusin, u panë  edhe nga pjesëtarë të FSK-së.

Ndërkohë, pranë klinikës u panë edhe familjar të pacientëve të cilit vinin vazhdimisht ti vizitonin të afërmit e tyre./Express/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend