Mbi 60 të rinj nga Kosova do të punësohen në Gjermani

20.04.2018 20:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbi 60 të rinj nga Kosova do të punësohen në Gjermani

Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Çerkin Dukolli, mori pjesën në përmbylljen e projektit të APPK-së dhe Diakonie, projekt ky që në vazhdimësi mbështetet nga MPMS.
Projekti cili sot ka kurorëzuar me sukses programin trajnues për të rinjtë, është implementuar nga Agjencia e Përkrahjes së Punësimit në Kosovë, Institucioni Social gjerman ‘Diakonie’. Nga trajnimi nëntëmujor sot kanë përfituar 61 të rinj, të cilët në shtator do të fillojnë aftësimin e mëtutjeshëm profesional dhe punësimin në Gjermani.

Në emër të MPMS-së, zëvendësministri Dukolli, ka përshëndetur punën Institucionin Diakonie nga Baden Wurthenberg dhe APPK-në për angazhimin e tyre dhe përkrahjen e punësimit në Kosovë.

“Falë këtij projekti dhe bashkëpunimi korrekt kemi përfunduar edhe me përgatitjet e gjeneratës së katërt prej 61 personash të cilët në muajin shtator do të startojnë me programin “Migrimi legal i qytetarëve të Kosovës në kuadër të Arsimit dhe Aftësimit Profesional në Gjermani” për një periudhe tre vjeçare”, tha ai

Në kuadër të këtij bashkëpunimi zëvendësministri Dukolli ka shtuar se Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale përmes Agjencisë së Punësimit dhe në bashkëpunim me APPK-në, do të bashkëpunojë edhe në të ardhmen në projekte tjera të cilat do të nxisin punësimin e të rinjve, qoftë në planin e brendshëm, qoftë në atë të jashtëm me partnerët tanë ndërkombëtarë.

Nga ky program deri më tani kanë përfituar edhe tri gjenerata të mëparshme prej 134 të rinjsh nga sektori i infermierisë, të cilët tanimë veç janë sistemuar me punë në Gjermani.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mësuesit e Shkollës “Faik Konica” në Prishtinë kërkojnë paga të njëjta me arsimtarët

Mësuesit e Shkollës “Faik Konica” në Prishtinë kërkojnë paga të njëjta me arsimtarët

Dyshohet se qindra agjentë kinezë dhe rusë po veprojnë në Bruksel

Dyshohet se qindra agjentë kinezë dhe rusë po veprojnë në Bruksel

Paqja e bllokuar e Kosovës

Paqja e bllokuar e Kosovës

Vdes kosovari 23-vjeçar që shërbente në ushtrinë e Luksemburgut

Vdes kosovari 23-vjeçar që shërbente në ushtrinë e Luksemburgut

Autostrada përfundon në qershor, kërkohet hetimi i kontratës 53 milionëshe

Autostrada përfundon në qershor, kërkohet hetimi i kontratës 53 milionëshe

Aktakuzë kundër mësimdhënësit, për ngacmim seksual ndaj 27 nxënësve të tij

Aktakuzë kundër mësimdhënësit, për ngacmim seksual ndaj 27 nxënësve të tij

KDI kërkon nga Lekaj të sqarojë kontratën që ia vazhdoi Bechtel&Enkas dhe milionat e shtuar

KDI kërkon nga Lekaj të sqarojë kontratën që ia vazhdoi Bechtel&Enkas dhe milionat e shtuar

Nuk ka vullnet për arritjen e marrëveshjes Kosovë – Serbi

Nuk ka vullnet për arritjen e marrëveshjes Kosovë – Serbi

Ushtria e Kosovës e pengon Rusinë, reagon kundër Londrës

Ushtria e Kosovës e pengon Rusinë, reagon kundër Londrës

Trump dhe Kim do të takohen në shkurt

Trump dhe Kim do të takohen në shkurt

Serbia: Kosova po mendon të marrë me dhunë liqenin e Ujmanit

Serbia: Kosova po mendon të marrë me dhunë liqenin e Ujmanit

Edhe një dështim i Serbisë, KS i OKB redukton seancat për Kosovën

Edhe një dështim i Serbisë, KS i OKB redukton seancat për Kosovën

Kontingjenti i 30-të i aviacionit kroat në Kosovë

Kontingjenti i 30-të i aviacionit kroat në Kosovë

Biznesmeni shqiptar humbë 200 milionë euro nga falimentimi i një banke në Singapor

Biznesmeni shqiptar humbë 200 milionë euro nga falimentimi i një banke në Singapor

“Shqiptarët e Kosovës po mendojnë ta marrin me dhunë Ujmanin”

“Shqiptarët e Kosovës po mendojnë ta marrin me dhunë Ujmanin”

Mbi 90 persona të lënduar nga përplasja e trenit në Spanjë

Mbi 90 persona të lënduar nga përplasja e trenit në Spanjë