Mbi 500 padi penale për shkelësit e masave kundër koronavirusit

08.04.2020 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbi 500 padi penale për shkelësit e masave kundër koronavirusit

Më shumë se 500 persona do të përballen me drejtësinë për mos respektim të masave të qeverisë për mbrojtje dhe parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Sipas prokurorisë publike e cila edhe ka publikuar shifrat, vetëm në rajonin e Shkupit janë ngritur 178 padi penale. Përhapja e koronavirusit apo infektimi me qëllim i personave të tjerë konsiderohet vepër penale dhe këta persona sipas Kodit Penal do të mund të gjykohen deri në 1 vjet burg ose me gjoba në para që mund të arrijnë deri në dy mijë euro.

Me qëllim të kontrollit më të madh të qytetarëve dhe me këtë parandalimin e përhapjes së virusit, nga dita e mërkurë në fuqi hyjnë masa të reja të kufizimit të lëvizjes në gjithë shtetit. Ora policore do të nis nga 16.00 deri në orën 05.00 ndërsa në fundjavë ajo do të nis nga ora 16.00 dhe do të zgjasë deri në hënën në orën 05.00.

Kryeministri Oliver Spasovski, ka thënë se beteja do të jetë e vështirë, por jo edhe e papërballueshme nëse të gjithë japin kontributin e tyre për virusin vdekjeprurës.

“Vetëm së bashku mundemi të ulim fuqinë e ofensivës së këtij virusi. Nga çdonjëri prej nesh varet se sa gjatë dhe me çfarë intensiteti do të luftojmë me koronavirusin. Duhet të jemi më të ndershëm dhe të sinqertë. Ne si shtet ende nuk e kemi kaluar më të keqen andaj edhe kërkoj nga të gjithë që të japim maksimumin për të kaluar me sa më pak pasoja. Me respektimin e masave ne ndihmojmë sistemin shëndetësor dhe me këtë ndihmojmë veten dhe të gjithë të tjerët”, ka deklaruar kryeministri Oliver Spasovski.

Nga Instituti i Shëndetit Publik kërkojnë nga qytetarët që të respektojnë masat për lëvizje, që të ruajnë distancën sociale, si një nga masat që mund të kontribuojë më së shumti në mos përhapjen e virusit.

“Çdo qytet, çdo vendbanim mund të mund të jetë burim potencial i përhapjes së infektimit. Ne duhet ti respektojmë masat, të ruajmë distancën sociale dhe të identifikojmë të gjithë ata që kanë pasur kontakt me të sëmurë dhe të njëjtit ti mbajmë në izolim në afatin e paraparë. Kjo është mënyra më e mirë ta mbajtur nën kontroll virusin, pasi në të kundërtën nëse situata na del prej kontrolli atëherë pasojat do të jenë të paparashikueshme”, ka deklaruar ka deklaruar Vlladimir Mikiq nga Instituti i shëndetit publik.

Reagimet e drejtuesve të institucioneve vijnë pas dyndjes së madhe të qytetarëve nëpër markete, banka e farmaci, por edhe shëtitjes nëpër grupe më të mëdha në parqe dhe hapësira tjera publike. Por, disa të tjerë thonë se masat duhet të mbështeten dhe se nuk ka nevojë për përhapje të panikës.

“Unë i mbështes masat dhe duhet të respektohen pasi gjendemi në një situatë të rrezikshme. Këtu nuk kemi mungesë të ushqimeve apo ilaçeve, prandaj nuk e shoh të arsyeshme që të ketë kaq shumë njerëz në radhë përpara marketeve”, thotë Sllavica Trajkovska nga Shkupi.

“Masat janë të mira dhe ato duhet të merren pasi njerëzit duhet të ruhen pasi kjo nuk është lojë. Gjithë bota po përballet me këtë problem dhe ne nuk bëjmë përjashtim prandaj duhet të ketë masa edhe më rigoroze”, thotë Agim Osmani, një tjetër banor nga Shkupi.

Numri i personave që kanë ndërruar jetë deri të martën në mbrëmje ka arritur në 27 ndërsa i personave të infektuar në mbi 600. Viktima e fundit ka qenë një burrë 45 vjeç nga Shkupi i cili ka ndërruar jetë rrugës për në spital.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Koronavirusi rrit interesimin e qytetarëve për pagesat online

Koronavirusi rrit interesimin e qytetarëve për pagesat online

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Edhe 400 ushtarë amerikanë do t’i bashkohen KFOR-it

Edhe 400 ushtarë amerikanë do t’i bashkohen KFOR-it

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Peticion kundër testit të maturës, prindërit propozojnë modelin e Shqipërisë

Peticion kundër testit të maturës, prindërit propozojnë modelin e Shqipërisë

Ambasadori Orlando: T’i hapim rrugën e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor

Ambasadori Orlando: T’i hapim rrugën e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor