Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

18.04.2021 11:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme do të diskutojë rreth masave të reja COVID-19. Nga masat aktuale do të mbetet kufizimi i lëvizjes, ndërkaq do të hapen gastronomia dhe qendrat tregtare.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të ia propozojë kabinetit qeveritar masat e reja anti-Covid.

Sipas këtij propozimi, shërbimet e gastronomisë do të lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin e përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID – 19 në sektorin e gastronomisë, përmes së cilit vendosen masa për respektimin e distancës në mes të tavolinave dhe përcaktimit të numrit maksimal të personave të lejuar për metër katror.

Qendrat tregtare do të jenë të obliguara të zhvillojnë veprimtarinë duke respektuar me përpikëri masat sipas udhëzuesit të veçantë për qendrat tregtare.

Po ashtu, propozohet që institucionet publike dhe private të arsimit të vazhdojnë aktivitetin e tyre në mënyrë të rregullt sipas udhëzuesit të përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID – 19 në institucionet e arsimit të të gjitha niveleve.

Ndërkaq kufizimi i orarit të lëvizjes propozohet të mbetet në fuqi sipas rekomandimit të IKSHPK-së.

Ndryshe, më 5 prill Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të cilat kanë hyrë në fuqi nga data 7 prill.

Me këto masa të cilat janë të vlefshme deri më 18 prill, është ndaluar pjesërisht gastronomia, duke u lejuar vetëm shërbimet “merr me vete” dhe me dërgesë.

Po ashtu, qendrat tregtare dhe fitneset kanë qëndruar të mbyllura për 12 ditë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vlora Çitaku: Çfarë po bën ambasadori rus në kufirin Kosovë – Serbi?

Vlora Çitaku: Çfarë po bën ambasadori rus në kufirin Kosovë – Serbi?

Kryetari Konjufca: Masakra e Abrisë akt barbar i politikës shfarosëse të Serbisë mbi popullin tonë

Kryetari Konjufca: Masakra e Abrisë akt barbar i politikës shfarosëse të Serbisë mbi popullin tonë

Lista Serbe e pranon që protestuesit po i binden Vuçiqit

Lista Serbe e pranon që protestuesit po i binden Vuçiqit

Gjilani i Munishit e mposht Dritën në derbin kontrovers në Fadil Vokrri

Gjilani i Munishit e mposht Dritën në derbin kontrovers në Fadil Vokrri

Vuçiqi për avionët luftarakë: S’e presim miratimin e Kurtit apo të ndërkombëtarëve

Vuçiqi për avionët luftarakë: S’e presim miratimin e Kurtit apo të ndërkombëtarëve

Qeveria i reagon Haradinajt: Deshi të takohej me Kurtin në 9:00, qëndroi tre minuta në holl dhe u largua

Qeveria i reagon Haradinajt: Deshi të takohej me Kurtin në 9:00, qëndroi tre minuta në holl dhe u largua

Zhvillimet në veri, Stoltenberg bisedon me Vuçiqin

Zhvillimet në veri, Stoltenberg bisedon me Vuçiqin

Arsimi është baza e ndërtimit të shoqërisë!

Arsimi është baza e ndërtimit të shoqërisë!

Austria reagon për situatën në veri: Zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë

Austria reagon për situatën në veri: Zgjidhja e çështjeve të hapura qëndron në negociata, jo në dhunë

Borell thirrje Kosovës e Serbisë: Hiqni menjëherë Policinë Speciale dhe barrikadat

Borell thirrje Kosovës e Serbisë: Hiqni menjëherë Policinë Speciale dhe barrikadat

Haradinaj thotë se edhe ai shkoi ta takojë sot Kurtin, por se gjeti në zyrë: Në orën 9 isha aty

Haradinaj thotë se edhe ai shkoi ta takojë sot Kurtin, por se gjeti në zyrë: Në orën 9 isha aty

Abdixhiku: Kosova nuk e ka luksin të durojë tensionet në territorin e vet

Abdixhiku: Kosova nuk e ka luksin të durojë tensionet në territorin e vet

Nga Serbia i përgjigjen Shqipërisë për tërheqjen e ushtrisë nga kufiri, ia përmendin UÇK-në

Nga Serbia i përgjigjen Shqipërisë për tërheqjen e ushtrisë nga kufiri, ia përmendin UÇK-në

“Kurti është me fat që s’e ka ‘Kurtin’ në opozitë, por Krasniqin dhe Abdixhikun”

“Kurti është me fat që s’e ka ‘Kurtin’ në opozitë, por Krasniqin dhe Abdixhikun”

Krasniqi: Kërkova nga Kurti garantim të sigurisë për policët dhe koordinim me partnerët ndërkombëtarë

Krasniqi: Kërkova nga Kurti garantim të sigurisë për policët dhe koordinim me partnerët ndërkombëtarë

Ndërrimi i policëve në Jarinjë bëhet pa ndonjë provokim nga serbët

Ndërrimi i policëve në Jarinjë bëhet pa ndonjë provokim nga serbët