Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

13.03.2019 23:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

Është ai momenti i vitit kur Google fillon të ofrojë shijet e para të versionit të ardhshëm të Android. Në fakt versioni i parë eksperimental Android Q ka mbërritur. Ashtu si betat e kaluar, theksin këtu është tek përditësimet funksionale dhe jo gjëra të prekshme.

Beta e parë është e disponueshëm për pajisje Pixel përfshirë edhe gjeneratën e parë Pixel dhe Pixel XL.

Një ndryshim i madh me Android Q janë funksionet e avancuara për kontrollin e informacionit të vendndodhjes. Aplikacionet tashmë do të mund të marrin këtë informacion vetëm kur janë duke u përdorur dhe jo në sfond.

Google gjithashtu ka vendosur kufizime për aksesin në gjëra si foto, video dhe audio si dhe çdo skedar i shkarkuar. Me Android Q vjen mbështetje më e mirë për telefonët me ekrane me palosje, diçka që e kishte premtuar që nga Nëntori.

Një tjetër funksion shumë i dobishëm është Settings Panel API, ku zhvilluesit tashmë mund të krijojnë dritare pop-up të përkohshme pa qenë nevoja që përdoruesit të shkojnë tek aplikacioni Settings.

Për shembull nëse po përpiqen të konfiguroni një altoparlant Bluetooth, paneli i konfigurimit do të hapet pa jua larguar nga vetë aplikacioni që po përdorni.

Së fundi dhe shumë me rëndësi është përmirësimi i dritares së shpërndarjes. Me Android Q ndërfaqja e shpërndarjes do të hapet shumë më shpejt sepse nuk do të rindërtohet më nga e para sa herë që dëshironi të shpërndani diçka. Është një ndryshim i vogël por që do ta bëjë Android Q shumë më të dashur.

Ka edhe disa funksione të reja për fotot dhe video në Android Q. Google do të standartizojë mënyrën e funksionimit të formatit Dynamic Depth në imazhet JPEG. Zhvilluesit do të mund të marrin informacionin e Dynamic Depth me kamera që e ofrojnë ku aplikacionet e palëve të treta do ta kenë më të lehtë të shtojnë filtra të specializuar dhe efekte bokeh.

Me Android Q do të shtohet mbështetje për kodeksin AV1 të videove çka do të përmirësojë cilësinë e transmetimeve dhe të ulë konsumin e bandwidthit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)