Mbërrin përditësimi i parë i Windows 10 për 2019: Cilat janë të rejat?

23.05.2019 01:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbërrin përditësimi i parë i Windows 10 për 2019: Cilat janë të rejat?

Teknikisht është fundi i muajit Maj. Andaj nuk është çudi që Microsoft të fillojë lançimin e Përditësimit Madhor të Majit, ndërtimin 1903.

Nga dita e sotme konsumatorët mainstream dhe përdoruesit e biznesit të cilët duan të shkarkojnë dhe instalojnë manualisht përditësimin mund ta bëjnë nga data 21 Maj.

Përditësimi sjell disa funksione të reja. Microsoft u jep përdoruesve më shumë kontroll mbi vetë përditësimet.

Përdoruesit mund të ndërpresin përditësimet për 35 ditë me radhë. Si dhe falë një opsioni të ri “Download and Install Now” përdoruesit nuk do të detyrohen automatikisht të përditësojnë.

Ata që nuk e përzgjedhin këtë opsion, do të shtyjnë instalimin e përditësimeve deri në momentin që kopja e tyre e Windows 10 skadon.

Kjo bëhet me qëllim që të përmirësohen instalimet e suksesshme të përditësimeve në kompjuterëve me hapësirë të kufizuara duke alokuar 7GB hapësirë specifikisht për këtë qëllim.

Përditësimi i Majit përmban një funksion të quajtur Windows Sandbox ku përdoruesit e versioneve Pro, Enterprise dhe Education mund të hapin aplikacione potencialisht të rrezikshme në izolim.

Gjithashtu është shtuar një temë e bardhë e sistemit operativ. Aplikacionet që vinë të instaluara tashmë mund të hiqen. Menuja Start është bërë më e thjeshtë.

Asistenti virtual Cortana është shkëputur nga funksioni i kërkimit të cilët Microsoft e ka rimodeluar plotësisht.

Microsoft tha në fillim të muajit Prill se kompania do të ndryshonte mënyrën sesi dërgon përditësime të tilla madhore për të përmirësuar cilësinë e tyre dhe shmangur katastrofa si ajo e muajit Tetor. Tashmë kompania do të dërgojë këto përditësime për një periudhë kohore më të gjatë.

Zyrtarët e kompanisë thanë se konsumatorët e biznesit mund të startojnë instalimet në fund të muajit Maj. Sot është dita, 21 Maji. Është data kur Microsoft do të fillojë numërim mbrapsht të periudhës 18 mujore të shërbimit për Windows 10 1903.

Microsoft gjithashtu nuk ka dhënë detaje kur ndërtimet 19H2/Vjeshtë 2019 do të fillojnë të dërgohen. Zakonisht insajderët duhet të kenë akses në to që tani. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh