Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

30.11.2020 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Tashmë Kosova është furnizuar me 160 mijë e 500 vaksina të gripit sezonal. Kështu ka bërë të ditur gjatë së hënës ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj.

E Ministria e Shëndetësisë është në pritje edhe të 50 mijë vaksinave të gripit sezonal.

Ministri Zemaj ka treguar se nga sot do të nisë edhe shpërndarja falas e vaksinave, ndërsa do të vaksinohen qytetarët e rrezikuar.

“Sot ka arritur kontingjenti i vaksinave dhe sot do të bëhet shpërndarja e 160 mijë e 500 vaksina falas për qytetarët e Kosovës të blera nga MSH. Jemi në sigurim edhe të 50 mijë të tjerave dhe besoj që edhe këto do të sjellën dhe është dyfishi i vaksinave të siguruara nga viti i kaluar dhe shpresojmë që gjithçka do të shkoj në rregull dhe qytetarët tanë do të vaksinohen, grupet të cilat quhen të rrezikuara dhe janë të nevojshëm të marrin këtë vaksina nga sot besoj që brenda këtyre dite do të ketë një shpërndarje efikase”, tha Zemaj.

Kurseshefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin derisa ka folur për ardhjen e vaksinave kundër gripit sezonal ka thënë edhe se po punohet për vaksinën kundër COVID-19 e të cilën më pas do ta sjellin tani edhe në Kosovë.

“Ne do të bashkëpunojmë ngushtë në shpërndarjen e këtyre vaksinave të gripit, është një ditë e rëndësishme për Kosovën, kemi bashkëpunim të ngushtë me Qeverinë e Kosovës, ne jemi së bashku në këtë, kemi sjellur 60 mijë doza të vaksinave kundër gripit. Jemi duke bashkëpunuar ngushtë që të sjellim sa më shpejtë që është e mundur edhe vaksinën kundër Covid-19. Ne e kemi edhe një grup të vogël punues i cili është duke punuar në vaksinën kundër Covid-19. Ne do të shënojmë ditë të tjera si kjo kur të sjellim kur të sjellim vaksinat e tjera kundër gripit dhe Covid-19”, tha ai.

Ai ka treguar se edhe nga erdhën këto vaksina.

“Sot është ditë e veçantë, sepse UNICEF është blerësi më i madh i vaksinave dhe i shpërndanë ato shpejtë, këto vaksina kanë udhëtuar nga Koreja e Jugut për në Vjenë, dhe nga Vjena, këtu. Ne do të vazhdojmë të bashkëpunojmë”, tregoi ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset

Musliu: Pas debaklit në Podujevë, Agim Veliu vështirë e gjen rrugën për në Kuvend

Musliu: Pas debaklit në Podujevë, Agim Veliu vështirë e gjen rrugën për në Kuvend

Murati: BQK nuk ka vepruar në kohë për marrjen e licencës të kompanive të nën-kapitalizuara

Murati: BQK nuk ka vepruar në kohë për marrjen e licencës të kompanive të nën-kapitalizuara

​Hoti: Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore

​Hoti: Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore

AAK këmbëngulëse në postin e presidentin, si mundësi i shohin edhe zgjedhjet

AAK këmbëngulëse në postin e presidentin, si mundësi i shohin edhe zgjedhjet

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvendin e Kosovës si fitues i zgjedhjeve në Podujevë

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvendin e Kosovës si fitues i zgjedhjeve në Podujevë

Deputeti i PDK-së: Politikanët për një grusht vota shkelin masat anti-COVID

Deputeti i PDK-së: Politikanët për një grusht vota shkelin masat anti-COVID

​Numri i raste aktive në Gjilan me COVID-19 bie në 381

​Numri i raste aktive në Gjilan me COVID-19 bie në 381

Hoti: Do ta rrisim pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Hoti: Do ta rrisim pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Vdes një grua në një spital privat në Prishtinë, burri i saj hedh dyshime se nuk ia vendosen stendat

Vdes një grua në një spital privat në Prishtinë, burri i saj hedh dyshime se nuk ia vendosen stendat

Zhduket një vajzë në Prishtinë

Zhduket një vajzë në Prishtinë

127 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 25 në gjendje të rëndë

127 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 25 në gjendje të rëndë

​1 mijë e 5 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

​1 mijë e 5 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

​Shefi i Zyrës së BE-së bë Kosovë flet për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

​Shefi i Zyrës së BE-së bë Kosovë flet për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut