Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

17.05.2019 18:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Shoqëria Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ) në bashkëpunim me Ambasadën Suedeze organizuan ditën e sotme një workshop me temë “Innovation Support Organizations Development and Cooperation Support” kur morën pjesë aktorë të rëndësishëm të ekosistemit të startupeve.

Workshopi u mbajt në kuadër të një studimi kryer në ekosistemin e startupeve në Shqipëri gjatë muajve Janar-Shkurt si pjesë e projektit mbështetur nga Bashkimi Evropian si pjesë e projektit “EU for Innovation”.

Në këtë aktivitet mori pjesë edhe bashkëthemeluesi i ICTSlab dhe ICT Awards, z. Kushtrim Shala. Ky workshop jo vetëm që kishte për qëllim që tu ofronte organizatave që mbështesin inovacionin (ISO) të dhëna të rëndësishme rreth ekosistemit dhe mundësive të promovimit të sipërmarrjes.

Por ky workshop kishte për qëllim edhe ti ndihmojë ata që krijojnë një përshtypje rreth rolit dhe pozicionit të tyre në ekosistemin e startupeve, të përcaktojnë pikat e forta dhe sfidat, të mësojnë rreth mbështetjes që nevojitet nga ISO-të për të zhvillues dhe fuqizuar kapacitetet e tyre dhe mundësitë e bashkëpunimit mes ISO dhe aktorëve të sistemit në Shqipëri por edhe ndërkombëtarisht.

Gjatë workshopit u diskutua rreth situatës, trendeve dhe nevojave, inkubatorëve të suksesshëm globalë, startupeve dhe hapave të ardhshëm që do të hidhen nga organizatat që mbështesin inovacionin.

Në analizën e kryer gjatë muajit Janar-Shkurt, u vu theksi nëse tregjet e vogla ofrojnë mjaftueshëm mundësi për startupet. Raporti citonte shembuj si Zvicra, Izraeli, Estonia, Sllovenia dhe Lituania të cilët kanë lënë gjurmë globalisht në aktivitetin sipërmarrësit dhe pjekurinë e ekosistemit.

Ekosistemi shqiptar ofron shumë faktorë pozitivë për startupet. Shqipëria ka një numër të lartë të diplomuarish prej 10,000 çdo vit. Rreth 4,000 vende të reja pune krijohen çdo dit por çuar në një përqindje të lartë të të rinjve që kërkojnë vetëpunësim në një popullsi me moshë mesatare pre 36.2 vjeç. Si rezultat ka mjaftueshëm talente që ekosistemi i startupeve të mund ti mbështesë dhe motivojë të bëhen themelues kompanish,” shkruhej në raportin Gap Analysis.

Në Shqipëri rritja e numrit të bizneseve është ngadalësuar dhe disa prej sfidave të të bërit biznes janë: kushtet e pafavorizueshme, aksesi mbështetje financiare, mungesa e granteve por edhe faktorë të tjerë socialë si familja në qendër të jetës ekonomike, mungesa e modeleve dhe historive të suksesit dhe mungesa e besimit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë