Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

17.05.2019 18:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Shoqëria Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ) në bashkëpunim me Ambasadën Suedeze organizuan ditën e sotme një workshop me temë “Innovation Support Organizations Development and Cooperation Support” kur morën pjesë aktorë të rëndësishëm të ekosistemit të startupeve.

Workshopi u mbajt në kuadër të një studimi kryer në ekosistemin e startupeve në Shqipëri gjatë muajve Janar-Shkurt si pjesë e projektit mbështetur nga Bashkimi Evropian si pjesë e projektit “EU for Innovation”.

Në këtë aktivitet mori pjesë edhe bashkëthemeluesi i ICTSlab dhe ICT Awards, z. Kushtrim Shala. Ky workshop jo vetëm që kishte për qëllim që tu ofronte organizatave që mbështesin inovacionin (ISO) të dhëna të rëndësishme rreth ekosistemit dhe mundësive të promovimit të sipërmarrjes.

Por ky workshop kishte për qëllim edhe ti ndihmojë ata që krijojnë një përshtypje rreth rolit dhe pozicionit të tyre në ekosistemin e startupeve, të përcaktojnë pikat e forta dhe sfidat, të mësojnë rreth mbështetjes që nevojitet nga ISO-të për të zhvillues dhe fuqizuar kapacitetet e tyre dhe mundësitë e bashkëpunimit mes ISO dhe aktorëve të sistemit në Shqipëri por edhe ndërkombëtarisht.

Gjatë workshopit u diskutua rreth situatës, trendeve dhe nevojave, inkubatorëve të suksesshëm globalë, startupeve dhe hapave të ardhshëm që do të hidhen nga organizatat që mbështesin inovacionin.

Në analizën e kryer gjatë muajit Janar-Shkurt, u vu theksi nëse tregjet e vogla ofrojnë mjaftueshëm mundësi për startupet. Raporti citonte shembuj si Zvicra, Izraeli, Estonia, Sllovenia dhe Lituania të cilët kanë lënë gjurmë globalisht në aktivitetin sipërmarrësit dhe pjekurinë e ekosistemit.

Ekosistemi shqiptar ofron shumë faktorë pozitivë për startupet. Shqipëria ka një numër të lartë të diplomuarish prej 10,000 çdo vit. Rreth 4,000 vende të reja pune krijohen çdo dit por çuar në një përqindje të lartë të të rinjve që kërkojnë vetëpunësim në një popullsi me moshë mesatare pre 36.2 vjeç. Si rezultat ka mjaftueshëm talente që ekosistemi i startupeve të mund ti mbështesë dhe motivojë të bëhen themelues kompanish,” shkruhej në raportin Gap Analysis.

Në Shqipëri rritja e numrit të bizneseve është ngadalësuar dhe disa prej sfidave të të bërit biznes janë: kushtet e pafavorizueshme, aksesi mbështetje financiare, mungesa e granteve por edhe faktorë të tjerë socialë si familja në qendër të jetës ekonomike, mungesa e modeleve dhe historive të suksesit dhe mungesa e besimit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Agon Avdimetaj: Intervistë me Inovacionin e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Agon Avdimetaj: Intervistë me Inovacionin e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Facebook eliminon qindra llogari të një kompanie Izraelite

Facebook eliminon qindra llogari të një kompanie Izraelite

Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Del në shitje karta e parë microSD në botë me kapacitet 1TB

Del në shitje karta e parë microSD në botë me kapacitet 1TB

SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online

Zbulohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik

Zbulohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik

Ja sesi Samsung ka planifikuar të riparojë problemin e Galaxy Fold

Ja sesi Samsung ka planifikuar të riparojë problemin e Galaxy Fold

Facebook eliminon një aplikacion që shumë përdorues nuk e kanë dëgjuar

Facebook eliminon një aplikacion që shumë përdorues nuk e kanë dëgjuar

Sonte e përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion, ja si ta votoni Jonida Maliqin

Sonte e përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion, ja si ta votoni Jonida Maliqin

Eksperienca Sllovake e industrive kreative në Tiranë për të promovuar potencialin inovativ Shqiptar

Eksperienca Sllovake e industrive kreative në Tiranë për të promovuar potencialin inovativ Shqiptar

5G-ja interferon me satelitët e parashikimit të motit në SHBA

5G-ja interferon me satelitët e parashikimit të motit në SHBA