Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

06.06.2019 18:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Kryesuar nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, është mbajtur mbledhja e radhës së Komisionit Ndërministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. Limaj, i cili është kryesues i këtij Komisioni, ka njoftuar se në mbledhjen e sotme Komisioni ka nxjerrë dy rekomandime të rëndësishme.

“I pari ka të bëjë me zgjedhjen e Këshilltarit të Jashtëm profesional. Po ashtu është marrë vendim që t’i kërkohet Qeverisë së Kosovës ndarja e mjeteve për nevojat e këshilltarit të jashtëm profesional”, ka shkruar Limaj në llogarinë e tij në ‘Facebook’.

Këto vendime thotë Limaj, i hapin rrugën synimit tonë që Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, të finalizohet sa më shpejtë. Me gjithë punën komplekse si Komitet, Limaj ka thënë se janë të vendosur që t’i shkojnë deri në fund këtij projekti.

“Jemi i optimist se brenda një periudhe të shkurtër gjërat të ecin në drejtimin sepse nuk ka gjë më të rëndësishme për ne se sa Kompleksi Memorial është shenjë e lirisë, krenarisë, dhimbjes, e gjithë asaj që ka përjetuar Kosova. Thjesht, Prekazi është historia jonë”, ka theksuar Limaj.

Vendimet e sotme të Komitetit i ka përshëndetur edhe kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, i cili tha se vendimet e sotme do ta zhbllokojnë situatën dhe do t’i hapet rrugë konservimit dhe ndërtimit të Kompleksit./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Mjekët e QKUK-së ia hoqën fëmijës bulonin që e kishte gëlltitur para 4 viteve

Mjekët e QKUK-së ia hoqën fëmijës bulonin që e kishte gëlltitur para 4 viteve

Evropa në rrezik nga drogat

Evropa në rrezik nga drogat

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Vdes tragjikisht në Gjermani 26-vjeçari nga Kosova, ishte vëlla i vetëm i tri motrave

Vdes tragjikisht në Gjermani 26-vjeçari nga Kosova, ishte vëlla i vetëm i tri motrave

Takimi me Merkelin, Haradinaj një herë thotë se s’ju kërkua heqja e taksës, pastaj thotë se u diskutua pezullimi i saj

Takimi me Merkelin, Haradinaj një herë thotë se s’ju kërkua heqja e taksës, pastaj thotë se u diskutua pezullimi i saj

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit