Mavraj: Dy fjalë për 1 Tetorin

01.10.2016 12:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mavraj: Dy fjalë për 1 Tetorin

Njëri prej organizatorëve të protestave studentore të vitit 1997, Muhamet Mavraj, ka treguar se prej asaj kohe kishte filluar të flitet ndryshe në Kosovë dhe për Kosovën. Ka rikujtuar se ajo kohë ishte me e lavdishmja edhe për shkak të unitetit veprues në tërë Kosovën

Lexojeni të plotë reagimin e Muhamet Mavrajt:

Sot është përvjetori i 19-të i protestave të 1 tetorit 1997. Dëshiroj me gjithë zemër t’ua uroj këtë ditë të gjithë pjesëmarrësve të protestës në të shtatë qendrat e mëdha të Kosovës, ku kishim fakultete dhe shkolla të larta (Prishtinë, Pejë, Gjakovë, Mitrovicë, Ferizaj, Prizren e Gjilan); Urime të gjithë studentëve, profesorëve, qytetarëve patriotë që u solidarizuan pavarësisht presioneve të forta politike, patriotëve të patundur të lëvizjeve kombëtare brenda e jashtë vendit, institucioneve fetare të të gjitha besimeve tona që u solidarizuan plotësisht me ne. Me gjithë shpirt përkujtoj studentët dëshmorë, uroj familjet e tyre dhe i jap respekt e përkujtim rektorit Statovci.

Miq, më sa di, deri më sot, ajo ditë ka qenë dita më e madhe e unitetit veprues, pavarësisht ndonjë rasti të izoluar. Aty ishim të gjithë. Më pas filloi të flitet ndryshe në Kosovë e për Kosovën. Urime!

Për rastësi, sot është numri 5000 i gazetës “Epoka e re”, të cilën e udhëheqin plotësisht stafi i atyshëm, plotësisht të lirë dhe në mënyrën e tyre. Përgëzoj ata, të gjithë gazetarët e mëparmë dhe lexuesit dashamirë!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë