Matoshi prezantoi para qytetarëve projektin e hidro-sistemit “Kikë – Kremenatë” në Kamenicë

16.05.2019 17:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Matoshi prezantoi para qytetarëve projektin e hidro-sistemit “Kikë – Kremenatë” në Kamenicë

Ministri i Mjedisit , Fatmir Matoshi, sot mori pjesë në diskutimin publik për projektin “Hidrosistemi Kikë-Kremenatë”, në Kamenicë, në të cilin të pranishëm ishin edhe kryetari i komunës, Qëndron Kastrati, ekspertë të MMPH-së dhe Bankës Botërore si dhe qytetarë të shumtë të cilët kishin ardhur për tu njoftuar rreth projektit në fjalë.

Ministri Fatmir Matoshi, si iniciator i këtij projekti, në fjalën e tij para të pranishmëve falënderoi Bankën Botërore si mbështetëse të këtij projekti dhe akterët tjerë të involvuar në këtë projekt jetik për Kamenicën.

“Jemi duke ecur me hapa të mirë, të sigurtë, në kuadër të realizimit të një prej projekteve më madhore në republikën e Kosovës, e në mënyrë të veçantë shume i rëndësishëm për Kamenicën dhe Ranillugun, marrë parasysh që Kosova është vendi më i varfër ne rajon sa i përket rezervave ujore. Lumenjtë tonë derdhen ne shtete tjera dhe shtetet i përdorin për hidrocentrale dhe të mira ekonomike e në vazhdojmë të kemi krizë të ujit dhe në këtë drejtim Qeveria e Kosovës është e interesuar me nderru këtë gjendje”, deklaroi ministri Matoshi.

Matoshi me tutje ka falënderuar Bankën Botërore për mbështetjen që po japin në ndërtimin e disa rezervarëve të ujit në Kamenicë.

Qëllimi i takimit të sotëm sipas ministrit Matoshi ishte që para se të fillojmë të bëjmë vlerësimin e ndikimin në mjedis të njoftojmë komunitetin në lidhje me projektin në fjalë.

“Ne jemi në fazën e rihartimit të projektit kryesor Kikë-Kremenatë, për të cilin ne këtë vit kemi ndarë një buxhet prej 800 mijë euro dhe tani jemi në përfundim të procedurave për vendosjen e ujëmatësve që do të shërbejnë për rihartimin e projektit” theksoi ministri Matoshi.

Matoshi para qytetarëve ka thënë se këto penda janë multi funksionale për shumë arsye sepse përveç sigurimit të ujit të pijes që është elementar për banorët e kësaj ane, kanë për qëllim edhe zhvillimin e bujqësisë, turizmit dhe nëse ka mundësi edhe për investime tjera.

Për realizimin e këtij projekti në fjalën e tij para të pranishmëve kryetari i komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka falënderuar ministrin Matoshi dhe ka vlerësuar që ky projekt është shumë i mirëpritur për mirëqenien e qytetarëve të Kamenicës dhe Ranillugut.

Nga ana tjetër ekspertët ,Shiqeri Dërmaku e Bashkim Kastrati nga MMPH, dhe Baton Begolli nga Këshilli Ndërministror i Ujërave kanë prezantuar para qytetarëve detaje teknike sa i përket projektit, e nga të cilat prezantime u pa që ndërtimi i këtij hidrosistemi është imediat dhe do të zgjidhë problemin e madh që kanë banorët e Kamenicës me ujë të pijshëm.

Qytetaret e pranishëm në këtë debat publik, falënderuan ministrin Matoshi për këtë projekt shumë të rëndësishëm për ta dhe shtruan pyetje te ndryshme rreth ecurisë së projektit dhe mënyrës së realizimit.

Të pranishëm në këtë debat publik ishte edhe u.d kryeshefi ekzekutiv i Agjensionit Kadastral të Kosovës, Avni Ahmeti, Mumin Morina nga Hidromorava, përfaqësues të komunës së Kamenicës dhe shumë qytetarë të kësaj komune./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë