Mashtrimi më i kushtueshëm në internet buron nga dashuria

14.02.2019 11:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mashtrimi më i kushtueshëm në internet buron nga dashuria

Nevoja për të dhënë dhe marrë dashuri është një prej dobësive më të lehta njerëzore për tu shfrytëzuar. Mbase e keni ditur megjithatë Komisioni Federal Tregtar Amerikan dëshiron tu rikujtojë për rastin e festës së Shën Valentinit.

Në një raport të publikuar ditën e Mërkure FTC tha se mashtrimet me tematika romance janë ndër llojet më të përhapura të mashtrimeve në SHBA.

Në 2018-ën FTC mori afro 21,000 raportime të mashtrimeve të kësaj kategorie, një rritje e ndjeshme krahasuar me 2015.

Pasojat financiare janë katërfishuar nga 33 milionë dollarë në 2015-ën në 143 milionë dollarë në 2018-ën.

Një mashtrim romance konsiderohet një situatë ku një person pretendon se është i interesuar për një romancë me një tjetër për të marrë para prej tyre.

Raporti vijon për të shpjeguar metodat më të përdorura. Mashtruesit joshin njerëzit me profilet online duke marrë fotografi nga uebi të personave tërheqës.

Shumica e njerëzve thonë se mashtrimi ka nisur me një mesazh në Facebook. Sipas FTC këta mashtrues zakonisht kërkojnë para duke përdorur arsyetime si probleme shëndetësore apo ndonjë fatkeqësi.

Moshat e mesme raportojnë humbje financiare deri në 2,600 dollarë ndërsa viktimat e moshave 70 e sipër mbi 10,000 dollarë.

Kjo nuk është hera e parë që FTC flet për mashtrimet e kësaj kategorie. Në një rast ekstrem një burrë kishte dërguar 600,000 dollarë një gruaje në Norvegji përgjatë katër muajve. Ajo i kishte thënë se dëshiron të martohej me të.

Një grua tjetër kishte dërguar 75,000 dollarë një burri që thoshte se ishte ushtar në Afganistan. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mashtrimi më i kushtueshëm në internet buron nga dashuria

Mashtrimi më i kushtueshëm në internet buron nga dashuria

Icardi mbërrin i pari në stërvitjen e Interit, pavarësisht raporteve të tensionuara  

Icardi mbërrin i pari në stërvitjen e Interit, pavarësisht raporteve të tensionuara  

Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Flagshipi i LG-së vjen me sistem audio revolucionare

Flagshipi i LG-së vjen me sistem audio revolucionare

Ricciardio: Po frymëzohem prej Hamiltonit

Ricciardio: Po frymëzohem prej Hamiltonit

Juventusi ofron Dybalan dhe para kesh për Salahun

Juventusi ofron Dybalan dhe para kesh për Salahun

Nga puthjet nën ujë e deri te pozat afër llavës së vullkanit – imazhet e veçanta të çifteve (Foto)

Nga puthjet nën ujë e deri te pozat afër llavës së vullkanit – imazhet e veçanta të çifteve (Foto)

Portland i shkakton humbje Golden Statet, çereku i fundit fatal për kampionët

Portland i shkakton humbje Golden Statet, çereku i fundit fatal për kampionët

Konsumimi i kanabisit si tinejxher/e, shkakton depresion më vonë

Konsumimi i kanabisit si tinejxher/e, shkakton depresion më vonë

Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Kessie ndihet mirë te Milani, ëndërron kualifikimin në Ligën e Kampionëve

Kessie ndihet mirë te Milani, ëndërron kualifikimin në Ligën e Kampionëve

Shënohet Dita Botërore e Radios, teknologjia që ndryshoi jetët e miliona njerëzve

Shënohet Dita Botërore e Radios, teknologjia që ndryshoi jetët e miliona njerëzve

Tottenhami fiton bindshëm përballjen e parë ndaj Borussia Dortmundit, me një këmbë në çerekfinale

Tottenhami fiton bindshëm përballjen e parë ndaj Borussia Dortmundit, me një këmbë në çerekfinale

“Pamje që të lënë pa frymë” dhe shumëçka tjetër në një vend: Ishulli më i shtrenjtë në botë është në shitje, tregohet edhe çmimi (Foto/Video)

“Pamje që të lënë pa frymë” dhe shumëçka tjetër në një vend: Ishulli më i shtrenjtë në botë është në shitje, tregohet edhe çmimi (Foto/Video)

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Reali fiton në shtëpi të Ajaxit në ndeshjen e parë

Reali fiton në shtëpi të Ajaxit në ndeshjen e parë