MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

13.05.2020 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

Nxënësit kosovarë që nga 23 marsi i këtij viti, mësimet nuk po i ndjekin në bankat shkollore mirëpo përmes televizionit.

Kjo masë është ndërmarrë nga MASHTI për shkak të gjendjes me coronavirus në Kosovë, në më mënyrë që nxënësit të mos humbin nga procesi mësimor.

E vazhdimi i mësimit në distancë është paraparë të zgjasë deri në përfundim të këtij viti shkollor.

Kështu ka thënë për Telegrafin, zëvendësministri në detyrë i MASHTI, Jusuf Thaçi.

“Mësimi në distancë parashihet të mbahet deri në përfundim të këtij viti shkollor”, ka thënë Thaçi.

I pyetur se kur pritet të hapen shkollat dhe çerdhet për fëmijë, Thaçi tha se kjo varet nga situata me pandeminë dhe rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

“Sa i përket hapjes së shkollave dhe çerdheve, kjo do të varet nga rekomandimet që jep Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), në varësi të situatës me pandeminë”, u shpreh Thaçi.

Viti shkollor 2019/2020 për nxënësit e klasave 9,10 dhe 11 përfundon më 11 qershor 2020, kurse për nxënësit nga klasa e 1-8 përfundon dy javë më vonë më 26 qershor 2020.

Për maturantët ky vit shkollor përfundon më 20 maj 2020, ndërkaq MASHTI dje ka njoftuar se provimi shtetëror i Maturës do të mbahet në javën e parë të muajit korrik 2020.

Provimi i Maturës Shtetërore 2020 do të mbahet brenda një dite për të gjitha lëndët dhe për të gjithë maturantët. Testi do të ketë gjithsej 100 kërkesa (pyetje, detyra), nga 25 kërkesa për secilën nga katër lëndët e përfshira dhe do të zgjasë 150 minuta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

Kosova siguron 35 milionë euro

Kosova siguron 35 milionë euro

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Sheshet në Prishtinë, lirohen për qarkullim

Sheshet në Prishtinë, lirohen për qarkullim

PDK prezanton 100 dështimet e 100 ditëshit të qeverisë Kurti, nga antiamerikanizmi tek shkelja e Kushtetutës

PDK prezanton 100 dështimet e 100 ditëshit të qeverisë Kurti, nga antiamerikanizmi tek shkelja e Kushtetutës

Ish/drejtorit të Aviacionit Civil, Berisha: Vendimi është krejtësisht politik

Ish/drejtorit të Aviacionit Civil, Berisha: Vendimi është krejtësisht politik

Lipa tregoi se ajo ishte e para që i kishte shkruar në rrjetin social Hadidit

Lipa tregoi se ajo ishte e para që i kishte shkruar në rrjetin social Hadidit

Infektive 12 pacientë me COVID-19, dy pacientë në gjendje të rëndë

Infektive 12 pacientë me COVID-19, dy pacientë në gjendje të rëndë

Zyra e rekrutimeve të jashtëligjshme – një “ekspert” u pagua 6 mijë euro në muaj

Zyra e rekrutimeve të jashtëligjshme – një “ekspert” u pagua 6 mijë euro në muaj

Përfshirja “qëllimkeqe” e Rusisë në dialogun Kosovë-Serbi

Përfshirja “qëllimkeqe” e Rusisë në dialogun Kosovë-Serbi

Avancimi i kombit shqiptar është investimi në lidership dhe inteligjencën emocionale

Avancimi i kombit shqiptar është investimi në lidership dhe inteligjencën emocionale

Nënkryetari i LDK’së: Janë pjesë e konsistencës së saj politike

Nënkryetari i LDK’së: Janë pjesë e konsistencës së saj politike