Meshkujt duhet t’i dijn për trurin e femrave këto 10 fakte

18.01.2016 13:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meshkujt duhet t’i dijn për trurin e femrave këto 10 fakte

“Një tru uniseks nuk ekziston”, thotë neuropsikiatri Louann Brizedine i Universitetit të Kalifornisë në San Francisko.

Shkenca sugjeron se ndryshime gjinore janë të lindura.

Këto janë 10 gjërat që çdo njeri duhet t’i dijë për trurin e një femre:

1 – Ajo ndryshon çdo ditë në bazë të ciklit të saj

Femrat janë të prekura nga cikli i tyre çdo ditë të muajit. Nivelet e hormoneve janë vazhdimisht në ndryshim në trupin dhe trurin e femrës, duke ndryshuar pamjen e saj, energjinë dhe ndjeshmërinë.  Shumica e femrave, arrijnë humorin më të keq 12-14 orë përpara se t’i fillojnë periodat.

2 – Ajo është intuitive

Meshkujt mund të kenë ndjenjën e pakëndshme që gratë janë lexuese të mendjes, por intuita e tyre ka më shumë të ngjarë të jetë biologjike se sa mistike. Gjatë rrjedhës së evolucionit, gratë mund të jenë zgjedhur për aftësinë e tyre për t’i mbajtur njerëzit gjallë, që përfshin rritjen e një foshnje me çfarë ai ka nevojë – ngrohtësi, ushqim, disiplinë.

coffee-shop-friends

3 – Ajo shmang agresivitetin

Situatat stresuese janë të njohura për nxitjen e “luftës” me meshkujt, por hulumtuesit kanë sugjeruar se femrat, pasi ndjenjë një kërcënim, instiktivisht përpiqen të tërhiqen apo të kthejnë kursin e ngjarjes. Ajo përpiqet të krijojnë aleanca strategjike e manipuluese.

4 – Ajo i përgjigjet dhimbjes dhe ankthit ndryshe

Studimet e dekadës së fundit kanë treguar se truri i meshkujve dhe femrave përgjigjet ndryshe ndaj dhimbjes dhe frikës. Truri i femrave mund të jetë më i ndjeshëm nga të dy. Truri i femrës jo vetëm që është më i përgjegjshëm ndaj sasive të vogla të stresit por është më pak i mësuar me nivele të larta stresi. Ndjeshmëria ndaj stresit mund të ketë disa përfitime, ajo e bën gjendjen mendore të dikujt, nga duke qenë i fokusuar ngushtë në më të hapur dhe fleksibël.

5 – Ajo urren konfliktin

Femrat gjithnjë kanë bërë gjithçka për të shmangur konfliktin, një gjendje ndjeshmërie që ato e shohin si të patolerueshme. Një femër do të jetë gjithnjë e vendosur për zgjidhjen e konfliktit, e sidomos kur ka mungesë përgjigjeje. Për femrat, një përgjigje negative është gjithnjë më mirë se sa pa përgjigje fare.

6 – Ajo mund të fiket lehtë

Kënaqësia seksuale e një femre mund të fiket më lehtë se sa e një mashkulli. Për një femër që të jetë në humor për seks, e veçanërisht që të përjetojë një orgazëm, disa zona të caktuara të trurit duhet të ndizen. Por ashtu siç ato mund të ndizen, mundet edhe të fiken kollaj. Një femër e refuzon një mashkull, sepse ajo ndjehet e zemëruar apo kur nuk është në humor.

7 –  Ajo është e prekur nga “truri shtatzënë”

Truri i një gruaje gjithnjë zvogëlohet gjatë shtatzanisë, duke u bërë 4% më i vogël në kohën që ajo sjell në jetë një fëmijë, sipas një studimi të vitit 2002 në SHBA. Por a e bën shtatzania një femër të mendojë ndryshe, kjo është diçka e diskutueshme.

8 –  Truri i saj ndryshon pasi lind

Ndryshimet sociale, emocionale, hormonale dhe fizike që një femër pëson pas lindjes janë monumentale. Dhe për shkak se çdo gjë tjetër ka ndryshua, asaj i nevojitet që gjithkush të jetë sa më shpejt i parashikueshëm e mundur, përfshi dhe bashkëshortin e saj.

9 – Ajo e kalon dy herë adoleshencën

Askush nuk kërkon ta kalojë adoleshencën dy herë. Megjithatë femrave u duhet të kalojnë edhe në këtë proces. Ato kalojnë një adoleshencë të dytë të quajtur perimenopauzë në moshën 40-vjeçare. Fillon në moshën 43 dhe e arrin kulmin në moshën 48 vjeçare. Kohëzgjatja e perimenopauzën varion nga dy deri në 9 vjet.

women-smiling-600

10 – Asaj i pëlqen rreziku gjatë viteve të maturimit

Pasi ndryshimi ka përfunduar, dhe trupi kalon në një fazë të avancuar, truri femëror është gati të rrezikojë konfliktet. Ajo ndjehet e motivuar për të ndihmuar të tjerët, por vëmendja e saj zhvendoset nga familja tek komunitetet globale. Ajo mund të ndjenjë një dëshirë të madhe për të bërë më shumë për veten, për karrierën e saj./Tirana Observer/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve