Marty: Nuk dihet krejt e vërteta për krimet në Kosovë

12.05.2019 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Marty: Nuk dihet krejt e vërteta për krimet në Kosovë

Ish- raportuesi i Këshillit të Evropës lidhur me atë që u quajt “trafikim me organet njerëzore në Kosovë”, Dick Marty, ka deklaruar se “nuk dihet e gjithë e vërteta për krimet në Kosovë.

Ai ka shtuar se shumë fajtorë nuk janë përgjigjur për ato që janë bërë.

“Vetëm e vërteta rreth konfliktit në Kosovë mund të sjellë pajtimin. Unë shumë pak e kam zbuluar. Ka mbetur edhe shumë punë për t’u bërë”, ka thënë për “veçernje novosti” Dick Marty, transmeton Koha.net.

Marty ka theksuar se libri i tij më i ri Një ide për drejtësinë (Une certaine idée de la justice), botim i vitit 2018, pos për zhvillimet në Çeceni dhe atyre rreth CIA-s, flet edhe për Kosovën.

Sipas gazetës së Beogradit, libri përmban “elemente që Marty i ka zbuluar me hulumtimet e veta në të cilat shumë krime dhe kriminelë kanë mbetur të padënuar, siç është dhe rasti me liderët shqiptarë në Kosovë”.

Në këtë shkrim përcillen fjalët e Martyt “se është humbur shumë kohë për themelimin e Gjykatës për krime të lufte të UÇK-së”.

Ai ka theksuar se ende nuk ka rezultate prandaj, sipas tij, epilogu i gjithë rrëfimit për përgjegjësit e krimeve në Kosovës është i pasigurt.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjenerali Clark i shkruan Haradinajt për 20 vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s

Gjenerali Clark i shkruan Haradinajt për 20 vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s

Telekomi në krizë financiare, shpall konkurs për punësimin e 30 personave e më pas e anulon

Telekomi në krizë financiare, shpall konkurs për punësimin e 30 personave e më pas e anulon

Qeveria nuk i ndëshkoi zëvendësministrat “joseriozë”

Qeveria nuk i ndëshkoi zëvendësministrat “joseriozë”

Limaj komenton fjalët e Haradinajt që tha se është i gatshëm për koalicion parazgjedhor

Limaj komenton fjalët e Haradinajt që tha se është i gatshëm për koalicion parazgjedhor

Zyra Ligjore thotë se Qeveria në dorëheqje është si në rast të mocionit të mosbesimit, ajo mblidhet nesër

Zyra Ligjore thotë se Qeveria në dorëheqje është si në rast të mocionit të mosbesimit, ajo mblidhet nesër

Portreti i Haradinajt në Economist: Kur u plagos e ndali gjakderdhjen me një copë djath

Portreti i Haradinajt në Economist: Kur u plagos e ndali gjakderdhjen me një copë djath

Për Dedën Thaçi e ka të lehtë, partitë tashmë janë deklaruar për zgjedhje

Për Dedën Thaçi e ka të lehtë, partitë tashmë janë deklaruar për zgjedhje

UNICEF: Në Kosovë rreth 38 mijë fëmijë më aftësi të kufizuar nuk e vijojnë shkollimin

UNICEF: Në Kosovë rreth 38 mijë fëmijë më aftësi të kufizuar nuk e vijojnë shkollimin

Thaçi, nga java tjetër i nis konsultimet me partitë

Thaçi, nga java tjetër i nis konsultimet me partitë

Hoti: Nuk do të bëjmë koalicion me PDK’në

Hoti: Nuk do të bëjmë koalicion me PDK’në

Miratimi i Ligjit për Prokurorinë, para datës së nisjes së bisedimeve me BE-në

Miratimi i Ligjit për Prokurorinë, para datës së nisjes së bisedimeve me BE-në

Policia në Mitrovicë shpërndan fletëpalosje informuese për qytetarë

Policia në Mitrovicë shpërndan fletëpalosje informuese për qytetarë

Vitin e kaluar u shkurorëzuan 999 çifte

Vitin e kaluar u shkurorëzuan 999 çifte

Haradinaj thërret mbledhje të Qeverisë

Haradinaj thërret mbledhje të Qeverisë

Zvicra ka nevojë për 10 mijë mësues, këto janë kushtet

Zvicra ka nevojë për 10 mijë mësues, këto janë kushtet

Gjykata në Prizren ndërpret rrënimin e objektit “Abi Çarshia”

Gjykata në Prizren ndërpret rrënimin e objektit “Abi Çarshia”