Marty: Nuk dihet krejt e vërteta për krimet në Kosovë

12.05.2019 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Marty: Nuk dihet krejt e vërteta për krimet në Kosovë

Ish- raportuesi i Këshillit të Evropës lidhur me atë që u quajt “trafikim me organet njerëzore në Kosovë”, Dick Marty, ka deklaruar se “nuk dihet e gjithë e vërteta për krimet në Kosovë.

Ai ka shtuar se shumë fajtorë nuk janë përgjigjur për ato që janë bërë.

“Vetëm e vërteta rreth konfliktit në Kosovë mund të sjellë pajtimin. Unë shumë pak e kam zbuluar. Ka mbetur edhe shumë punë për t’u bërë”, ka thënë për “veçernje novosti” Dick Marty, transmeton Koha.net.

Marty ka theksuar se libri i tij më i ri Një ide për drejtësinë (Une certaine idée de la justice), botim i vitit 2018, pos për zhvillimet në Çeceni dhe atyre rreth CIA-s, flet edhe për Kosovën.

Sipas gazetës së Beogradit, libri përmban “elemente që Marty i ka zbuluar me hulumtimet e veta në të cilat shumë krime dhe kriminelë kanë mbetur të padënuar, siç është dhe rasti me liderët shqiptarë në Kosovë”.

Në këtë shkrim përcillen fjalët e Martyt “se është humbur shumë kohë për themelimin e Gjykatës për krime të lufte të UÇK-së”.

Ai ka theksuar se ende nuk ka rezultate prandaj, sipas tij, epilogu i gjithë rrëfimit për përgjegjësit e krimeve në Kosovës është i pasigurt.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova e Serbia përplasen në Sarajevë për lirinë e lëvizjes së mallrave

Kosova e Serbia përplasen në Sarajevë për lirinë e lëvizjes së mallrave

Një 10 vjeçari nga Rahoveci mbytet në ujërat e Drinit të Bardhë

Një 10 vjeçari nga Rahoveci mbytet në ujërat e Drinit të Bardhë

Kush ishte vullnetari japonez i UÇK-së?

Kush ishte vullnetari japonez i UÇK-së?

Haradinaj: Suhareka, vend i kompanive të suksesshme që na bën të ndihemi krenarë

Haradinaj: Suhareka, vend i kompanive të suksesshme që na bën të ndihemi krenarë

Insiston Rama: Më 30 qershor, zgjedhje në gjithë Shqipërinë

Insiston Rama: Më 30 qershor, zgjedhje në gjithë Shqipërinë

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë, katër persona të lënduar

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë, katër persona të lënduar

Rreth 300 infermierë u larguan gjatë këtij viti nga Kosova

Rreth 300 infermierë u larguan gjatë këtij viti nga Kosova

Thaçi: Përjetësisht krenar me Majlindën

Thaçi: Përjetësisht krenar me Majlindën

Lajm i keq për kosovarët që kanë planifikuar t’i kalojnë pushimet në Shqipëri

Lajm i keq për kosovarët që kanë planifikuar t’i kalojnë pushimet në Shqipëri

Pacolli: Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova kanë bërë mrekullinë në Minsk

Pacolli: Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova kanë bërë mrekullinë në Minsk

Në mesin e 700 rekrutëve të rinj në FSK, edhe serbë e pakica të tjera

Në mesin e 700 rekrutëve të rinj në FSK, edhe serbë e pakica të tjera

Haradinaj ia kthen Presidentit: I ke shkaktuar dëm Kosovës duke bërë pazare me sovranitet

Haradinaj ia kthen Presidentit: I ke shkaktuar dëm Kosovës duke bërë pazare me sovranitet

Parada e Krenarisë, mundësi për avancimin e të drejtave të komunitetit LGBTI

Parada e Krenarisë, mundësi për avancimin e të drejtave të komunitetit LGBTI

Kosovës po i ikë fuqia punëtore

Kosovës po i ikë fuqia punëtore

Ministri Tahiri e falënderon ambasadorin Kosnett për korrektësinë

Ministri Tahiri e falënderon ambasadorin Kosnett për korrektësinë

Veliaj: Opozita hoqi dorë nga dhuna pas ndërhyrjes të SHBA-së dhe BE-së

Veliaj: Opozita hoqi dorë nga dhuna pas ndërhyrjes të SHBA-së dhe BE-së