“Marrëveshja Kosovë-Serbi mund të bëhet para zgjedhjeve në SHBA”

19.05.2020 20:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Marrëveshja Kosovë-Serbi mund të bëhet para zgjedhjeve në SHBA”

Kryeministri në detyrë Albin Kurti të hënën në një bashkëbisedim me studentët e Harëard-it tha se Grenellit po i ngutet të arrihet një marrëveshje finale mes dy shteteve deri në shtatorë.

Mirëpo zëdhënësi i Grenellit, Dick Custin tha në një përgjigje elektronike për RTV Dukagjinin se “Grenelli nuk është i disponueshëm të komentojë deklarata të tilla të Albin Kurtit”.

Ndërsa njohësit e zhvillimeve politike vlerësojnë se mund të ketë marrëveshje Kosovë-Serbia para zgjedhjeve në Amerikë, por me kusht që marrëveshja të jetë e kënaqshme për të dyja shtetet dhe të mos ketë ndikim te shtetet tjera fqinje.

“Shtatori nuk është datë e vonshme duke pasur parasysh se Grenell ka thënë që duhet të ketë një marrëveshje të shpejt mes palëve. Si e tillë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë mund të ndodh para zgjedhjeve në SHBA e që është shumë e mundshme të bëhet në shtatorë”, deklaroi për RTV dukagjinin, Allen Meta nga organizata D4D, përcjell Telegrafi.

“Marrëveshja duhet t’i plotësojë nevojat tona dhe Serbisë pasi janë palë negociuse, por që nuk duhet të ketë ndikim negativ në ndonjë shtet tjetër”, deklaroi Besnik Vasolli.

Me ndërmjetësimin e Grenellit Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për linjën ajrore, hekurudhat, dhe autostradat./RTV Dukagjini

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë