Marrëveshja, Hiqen tarifat e roaming brenda BE-së!

02.07.2015 03:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Marrëveshja, Hiqen tarifat e roaming brenda BE-së!

Bashkimi Europian ka vendosur që të heqë tarifat e shërbimit roaming për të gjithë përdoruesit e celularëve, duke bërë më të lumtur kështu fundin e pushimeve për pjesën më të madhe të europianëve, të cilët trishtoheshin kur mbërrinin në shtëpi për shkak të faturës së majme që i priste poshte derës.
Marrëveshja e nënshkruar mes zyrtarëve europianë dhe kompanive celulare që operojnë brenda unionit do të hyjë në fuqi në qershor 2017, çka do të thotë që përdoruesit do të mund të paguajnë të njejtat tarifa si në shtëpitë e tyre.
Gjithsesi, vendimi është marrë pas orësh të vështira negociatash mes përfaqësuesve të qeverive dhe ligjvënësve të Bashkimit Europian, ndërsa është konfirmuar se do të ketë edhe një kufi për përdorimin e shërbimit, që do të përcaktohet në vazhdim nga Komisioni Europian në bashkëpunim me kompanitë e telekomunikacionit.
Deri në hyrjen në fuqi të marrëveshjes, që pritet të ratifikohet pa problem mes qeverive pjestare të Bashkimit Europian, çmimet e shërbimit “roaming” do të reduktohen ndjeshëm në krahasim me tarifat aktuale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor